VisualN (8.x-1.0-alpha14) - en to ja translation catalogue (89 entries)

en: delete
ja: 削除

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Actions
ja: アクション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Edit
ja: 編集

en: None
ja: なし

en: - None -
ja: - なし -

en: Weight
ja: ウェイト

en: Center
ja: 中央

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: General settings
ja: 全般の設定

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Number of items
ja: 項目数

en: Created
ja: 作成

en: Number of columns
ja: カラム数

en: Create
ja: 作成

en: Default settings
ja: デフォルトの設定

en: Module
ja: モジュール

en: Custom
ja: カスタム

en: Location
ja: 場所

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Number of rows
ja: 行数

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Textfield
ja: テキストフィールド

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Align
ja: 配置

en: Image URL
ja: 画像URL

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Publishing options
ja: 掲載オプション

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: Select list
ja: 選択リスト

en: Revert
ja: 戻す

en: Open in new window
ja: 新しいウィンドウで開く

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Reference
ja: 参照

en: Revisions for %title
ja: %title のリビジョン

en: Revision
ja: リビジョン

en: Changed
ja: 変更済

en: Revision of %title from %date
ja: %date 時点での %title のリビジョン

en: Default options
ja: デフォルトオプション

en: Apply
ja: 適用

en: Number of points
ja: ポイント数

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンに戻してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンを削除してもよろしいですか？

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Data
ja: データ

en: About
ja: アバウト

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Bundle
ja: バンドル

en: Config
ja: 設定

en: Delete all revisions
ja: すべてのリビジョンを削除

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Textarea
ja: テキストエリア

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Resource
ja: リソース

en: Copy of the revision from %date.
ja: %dateのリビジョンのコピーです。

en: Current revision
ja: 現在のリビジョン

en: Default fetcher
ja: デフォルトのフェッチャー

en: Include file in display
ja: 添付ファイルとして画面表示

en: The description may be used as the label of the link to the file.
ja: この説明はファイルリンクへのラベルとして利用される場合があります。

en: No defined styles
ja: 定義されたスタイルなし

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Hash
ja: ハッシュ

en: Examples: <code>@implicit-public-file</code> (for a file in the public filesystem), <code>@explicit-file</code>, or <code>@local-file</code>.
ja: 例: <code>@implicit-public-file</code> （パブリックのファイルシステムにあるファイル用）、あるいは <code>@explicit-file</code>、もしくは <code>@local-file</code>.

en: Whether a new revision should be created by default
ja: 新しいリビジョンをデフォルトで作成するかどうか

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: Revision translation affected
ja: 翻訳が影響するリビジョン

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ja: 翻訳の最終編集版が現在のリビジョンに含まれるかどうかを示します。

en: @date by @username
ja: @date @username が投稿

en: @langname revisions for %title
ja: %titleの@langnameのリビジョン

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ja: 本当に @language の翻訳を %revision-date のリビジョンに戻してもいいですか？

en: Revert content shared among translations
ja: 翻訳間で共有されるコンテンツを元に戻す
