VisualN (8.x-1.0-alpha18) - en to hi translation catalogue (64 entries)

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Edit
hi: संपादित करें

en: None
hi: कोई नहीं

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Weight
hi: मान

en: Center
hi: मध्य

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: General settings
hi: सामान्य स्थापनाएँ

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Label
hi: लेबल

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: ID
hi: आईडी

en: Created
hi: निर्मित

en: Number of columns
hi: स्तंभों की संख्या

en: Create
hi: बनाएँ

en: Module
hi: मॉड्यूल

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Location
hi: स्थान

en: Revisions
hi: संशोधन

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Height
hi: ऊंचाई

en: Textfield
hi: पाठ का क्षेत्र

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Align
hi: पंक्तिबद्ध

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: Publishing options
hi: प्रकाशन विकल्प

en: Create new revision
hi: नए संशोधन बनाएँ

en: Select list
hi: सूची का चयन करें

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Open in new window
hi: नई विंडो में खोलें

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: Reference
hi: संदर्भ

en: Revisions for %title
hi: %title के लिए सुधारण |

en: Revision
hi: संशोधन

en: Changed
hi: बदल गया

en: Revision of %title from %date
hi: %date पर %title द्वारा संशोधित

en: Default options
hi: तयशुदा विकल्प

en: Apply
hi: लागू करें

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
hi: क्या आप सच में इस सुधारण से पहले वाले सुधारण %revision-date पर लौटना चाहते हैं?

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: About
hi: के बारे में

en: - Select -
hi: - चुनें -

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: Bundle
hi: पोटली

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Copy of the revision from %date.
hi: %date से संशोधन की कॉपी.

en: Weight for @title
hi: @title के लिए वजन

en: Hash
hi: हैश

en: Revision translation affected
hi: संशोधन अनुवाद प्रभावित

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
hi: इंगित करता है कि क्या अनुवाद का यह अंतिम संपादन वर्तमान संशोधन का है या नहीं।
