VisualN (8.x-1.0-alpha19) - en to ro translation catalogue (78 entries)

en: delete
ro: șterge

en: Delete
ro: Șterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operațiuni

en: yes
ro: da

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Cancel
ro: Anulare

en: Description
ro: Descriere

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Edit
ro: Editați

en: None
ro: Nimic

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Weight
ro: Greutate

en: Center
ro: Centru

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: Field
ro: Câmp

en: Label
ro: Etichetă

en: Add
ro: Adaugă

en: View
ro: Afișează

en: no
ro: nu

en: Created
ro: Creat

en: Number of columns
ro: Număr de coloane

en: Create
ro: Crează

en: Module
ro: Modul

en: Custom
ro: Personalizat

en: Revisions
ro: Revizii

en: Authored by
ro: Autor

en: Width
ro: Lățime

en: Height
ro: Înălțime

en: Thumbnail
ro: Miniatură

en: preview
ro: previzualizare

en: Configuration
ro: Configurație

en: Align
ro: Aliniere

en: Are you sure you want to delete %name?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți %name?

en: Publishing options
ro: Opțiuni de publicare

en: Create new revision
ro: Creează o nouă revizie

en: Revert
ro: Revenire

en: Open in new window
ro: Deschide în fereastră nouă

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Reference
ro: Referință

en: Revisions for %title
ro: Revizii pentru %title

en: Revision
ro: Revizie

en: Changed
ro: Schimbat

en: Revision of %title from %date
ro: Revizia %title de la data %date

en: Default options
ro: Opțiuni implicite

en: Apply
ro: Aplică

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriți revenirea la revizia din %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriți să ștergeți revizia din %revision-date?

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: About
ro: Despre

en: - Select -
ro: -Selectați-

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: Bundle
ro: Pachet

en: Config
ro: Configurație

en: Delete all revisions
ro: Ștergeți toate revizuirile

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Publishing status
ro: Statusul publicării

en: Resource
ro: Resursă

en: Copy of the revision from %date.
ro: Copie a reviziei de la data de %date.

en: Current revision
ro: Revizie actuală

en: Default fetcher
ro: Colector implicit

en: Include file in display
ro: Include fișier în afișare

en: The description may be used as the label of the link to the file.
ro: Descrierea poate fi folosită ca și eticheta legăturii către fișier.

en: No defined styles
ro: Nu sunt definite stiluri

en: Weight for @title
ro: Greutate pentru @title

en: Examples: <code>@implicit-public-file</code> (for a file in the public filesystem), <code>@explicit-file</code>, or <code>@local-file</code>.
ro: Exemple: <code>@implicit-public-file</code> (pentru un fișier din sistemul public de fișiere), <code>@explicit-file</code>, sau <code>@local-file</code>.

en: Whether a new revision should be created by default
ro: Dacă o revizie nouă trebuie să fie creată în mod implicit

en: Revision translation affected
ro: Revizuirea traducerii afectate

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ro: Indică dacă ultima modificare a traducerii aparține reviziei curente.

en: @date by @username
ro: @date de către @username

en: @langname revisions for %title
ro: Revizii în @langname pentru %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ro: Sunteți sigur că vreți să întoarceți traducerea @language la revizia din %revision-date?

en: Revert content shared among translations
ro: Întoarceți conținutul împărțit între traduceri
