VisualN (8.x-1.0-alpha18) - en to uk translation catalogue (100 entries)

en: delete
uk: видалити

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Actions
uk: Дії

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Description
uk: Опис

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Edit
uk: Редагувати

en: None
uk: Немає

en: - None -
uk: - Немає -

en: Weight
uk: Вага

en: Center
uk: По центру

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: General settings
uk: Загальні налаштування

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Мітка

en: Add
uk: Додати

en: View
uk: Перегляд

en: Number of items
uk: Кількість елементів

en: Created
uk: Створено

en: Number of columns
uk: Кількість стовпців

en: Create
uk: Створити

en: Default settings
uk: Налаштування за замовчуванням

en: Module
uk: Модуль

en: Custom
uk: Власний

en: Location
uk: Місце розташування

en: Revisions
uk: Редакції

en: Number of rows
uk: Кількість рядків

en: Authored by
uk: Автор

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Textfield
uk: Текстове поле

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: preview
uk: попередній перегляд

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Align
uk: Вирівнювання

en: Image URL
uk: URL зображення

en: Are you sure you want to delete %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %name?

en: Publishing options
uk: Опції публікації

en: Create new revision
uk: Створювати нову редакцію

en: Select list
uk: Список вибору

en: Revert
uk: Відновити

en: Open in new window
uk: Відкрити у новому вікні

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Reference
uk: Посилання

en: Revisions for %title
uk: Редакції для матеріалу %title

en: Revision
uk: Редакція

en: Changed
uk: Змінено

en: Revision of %title from %date
uk: Редакція матеріалу %title від %date

en: Default options
uk: Базові опції

en: Visualization
uk: Візуалізація

en: Apply
uk: Застосувати

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте повернутися до редакції за %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити редакцію від %revision-date?

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Data
uk: Дані

en: About
uk: Про модуль

en: - Select -
uk: - Виберіть -

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: Bundle
uk: Пакет

en: Modifier
uk: Клавіша-модифікатор

en: Config
uk: Конфіґурація

en: Delete all revisions
uk: Видалення всіх редакцій

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Textarea
uk: Текстова область

en: Publishing status
uk: Стан публікації

en: Resource
uk: Ресурс

en: Copy of the revision from %date.
uk: Копія редакції від %date.

en: Data source
uk: Джерело даних

en: Current revision
uk: Поточна редакція

en: Default fetcher
uk: Базовий завантажувач

en: Include file in display
uk: Додати файл у відображення

en: The description may be used as the label of the link to the file.
uk: Опис може бути використаний як мітка посилання на файл

en: No defined styles
uk: Визначені стилі відсутні

en: Number of slides
uk: Кількість слайдів

en: Weight for @title
uk: Вага для @title

en: Hash
uk: Геш

en: Header title
uk: Заголовок верхнього колонтитула

en: Element type
uk: Тип елементу

en: Element title
uk: Назва елемента

en: No content found
uk: Жодного матеріалу не знайдено

en: Map height (px)
uk: Висота карти (px)

en: Examples: <code>@implicit-public-file</code> (for a file in the public filesystem), <code>@explicit-file</code>, or <code>@local-file</code>.
uk: Приклади: <code>@implicit-public-file</code> (для загальнодоступної файлової системи), <code>@explicit-file</code>, або <code>@local-file</code>.

en: Whether a new revision should be created by default
uk: Чи за замовчуванням має створюватися нова редакція

en: The time that the entity was created.
uk: Час створення сутності.

en: The time that the entity was last edited.
uk: Час останнього редагування сутності.

en: Revision translation affected
uk: Редакція, на яку вплинув переклад

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
uk: Вказує, що останнє редагування перекладу належить до поточної редакції.

en: @date by @username
uk: @date від @username

en: content @type: deleted @label.
uk: матеріал @type: видалено @label.

en: @langname revisions for %title
uk: Редакції @langname для матеріалу %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте повернутися до перекладі на мову @language у редакції за %revision-date?

en: Revert content shared among translations
uk: Повернути матеріал, котрий існує в перекладах

en: HTML markup
uk: HTML розмітка
