Visual Layout Suite (VLSuite) (1.1.0-rc9) - en to ru translation catalogue (98 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: Item
ru: Элемент

en: More
ru: Ещё

en: File
ru: Файл

en: Date
ru: Дата

en: Reset
ru: Сбросить

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Link
ru: Ссылка

en: Image
ru: Изображение

en: Center
ru: Центр

en: Field
ru: Поле

en: Default
ru: По умолчанию

en: Small
ru: Маленький

en: Large
ru: Большой

en: Icon
ru: Иконка

en: Section
ru: Раздел

en: Text
ru: Текст

en: Layout
ru: Макет

en: Options
ru: Опции

en: All
ru: Все

en: Active
ru: Активно

en: Block
ru: Блок

en: Inline
ru: В линию

en: Promoted to front page
ru: Помещено на главную страницу

en: Success
ru: Успешно

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Advanced
ru: Расширенные

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: Medium
ru: Средний

en: Media
ru: Мультимедиа

en: Desc
ru: По убыванию

en: Border
ru: Рамка

en: Start
ru: Начало

en: End
ru: Конец

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Text color
ru: Цвет текста

en: Navigation
ru: Навигация

en: Appearance
ru: Оформление

en: Class
ru: Класс

en: String
ru: Строка

en: Button
ru: Кнопка

en: Rows
ru: Строки

en: Position
ru: Позиция

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Attachments
ru: Вложения

en: Basics
ru: Базовые

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Info
ru: Инфо

en: White
ru: Белый

en: New
ru: Новое

en: Top left
ru: Вверху слева

en: Webform
ru: Веб-форма

en: Apply
ru: Применить

en: Transparent
ru: Прозрачный

en: Autoplay
ru: Автовоспроизведение

en: Auto
ru: Авто

en: Values
ru: Значения

en: Shadow
ru: Тени

en: Identifier
ru: Идентификатор

en: Layout settings
ru: Настройки макета

en: Paragraph
ru: Параграф

en: Translate
ru: Переводы

en: Ratio
ru: Соотношение

en: Button size
ru: Размер кнопки

en: Infinite
ru: Бесконечность

en: Light
ru: Светлая

en: Primary
ru: Первичный

en: Secondary
ru: Вторичный

en: Live preview
ru: "Живой" предпросмотр

en: - All -
ru: - Все -

en: Circle
ru: Круг

en: Pagination
ru: Нумерация страниц

en: Top center
ru: Вверху в центре

en: Fade out
ru: Затухание

en: Badge
ru: Значок

en: Block field
ru: Поле с блоком

en: Spacing
ru: Интервалы

en: View mode
ru: Режим просмотра

en: Dark
ru: Темный

en: Auto resize
ru: Автоматически изменить размер

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Background opacity
ru: Прозрачность фона

en: Gutter
ru: Канавка

en: Paragraphs
ru: Параграфы

en: Items per block
ru: Элементов на блок

en: Lists (Views)
ru: Списки (Представления)

en: Muted
ru: Заглушен

en: View block
ru: Просмотр блока

en: Recent content.
ru: Последние материалы.

en: Remote video
ru: Внешнее видео

en: Inline block
ru: Inline-блок

en: Block revision ID
ru: ID редакции блока

en: Serialized block
ru: Сериализованный блок

en: Column widths
ru: Ширины столбцов

en: Background media
ru: Фоновая картинка медиа
