Visual Layout Suite (VLSuite) (2.2.2) - en to id translation catalogue (68 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Item
id: Barang

en: Remove
id: Hapus

en: More
id: Selengkapnya

en: Date
id: Tanggal

en: - None -
id: - Tiada -

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Center
id: Tengah

en: Field
id: Bidang

en: Default
id: Bawaan

en: Top
id: Atas

en: Small
id: Kecil

en: Large
id: Besar

en: Icon
id: Ikon

en: Text
id: Teks

en: Layout
id: Tata letak

en: Options
id: Opsi

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Block
id: Blok

en: Bottom
id: Dasar

en: Inline
id: Sebaris

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Warning
id: Peringatan

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Medium
id: Sedang

en: Start
id: Mulai

en: End
id: Teakhir

en: Loop
id: Pengulangan

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: Text color
id: Warna teks

en: Navigation
id: Navigasi

en: Appearance
id: Penampilan

en: Class
id: Kelas

en: String
id: Untai

en: Button
id: Tombol

en: Rows
id: Baris

en: Position
id: Posisi

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Attachments
id: Sisipan

en: First
id: Pertama

en: Second
id: Detik

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: White
id: Putih

en: Duplicate
id: Duplikat

en: New
id: Baru

en: Top left
id: Kiri atas

en: Apply
id: Terapkan

en: Autoplay
id: Putar otomatis

en: Values
id: Nilai

en: Identifier
id: Pengenal

en: Layout settings
id: Pengaturan tata letak

en: Translate
id: Terjemahkan

en: Secondary
id: Sekunder

en: - All -
id: - Semua -

en: Top center
id: Tengah atas

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Asc
id: Urutan turun

en: Items per block
id: Item per blok

en: Lists (Views)
id: Daftar (View)

en: Muted
id: Meredam

en: View block
id: Blok view

en: Recent content.
id: Konten terbaru
