Visual Layout Suite (VLSuite) (2.3.1) - en to fr translation catalogue (93 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Item
fr: Élément

en: Remove
fr: Retirer

en: More
fr: Plus

en: File
fr: Fichier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Link
fr: Lien

en: Center
fr: Centre

en: Field
fr: Champ

en: Default
fr: Par défaut

en: Top
fr: Haut

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Icon
fr: Icône

en: Text
fr: Texte

en: Layout
fr: Mise en page

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Block
fr: Bloc

en: Bottom
fr: Bas

en: Utilities
fr: Utilitaires

en: Inline
fr: En ligne

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Success
fr: Succès

en: Warning
fr: Avertissement

en: Advanced
fr: Avancé

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Medium
fr: Moyen

en: Media
fr: Média

en: Border
fr: Bordure

en: Start
fr: Début

en: End
fr: Fin

en: Loop
fr: Boucle

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Appearance
fr: Apparence

en: Class
fr: Classe

en: String
fr: Chaîne de caractères

en: Button
fr: Bouton

en: Rows
fr: Rangées

en: Sort by
fr: Trier par

en: Attachments
fr: Pièces jointes

en: First
fr: Premier(e)

en: Second
fr: Seconde

en: Basics
fr: Les bases

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: White
fr: Blanc

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: New
fr: Nouveau

en: Top left
fr: Haut gauche

en: Apply
fr: Appliquer

en: Autoplay
fr: Lecture automatique

en: Values
fr: Valeurs

en: Shadow
fr: Ombre

en: Identifier
fr: Identifiant

en: Layout settings
fr: Paramètres de mise en page

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Translate
fr: Traduire

en: Button size
fr: Taille du bouton

en: Infinite
fr: Infini

en: Light
fr: Léger

en: Primary
fr: Primaire

en: Secondary
fr: Secondaire

en: Live preview
fr: Prévisualisation en direct

en: - All -
fr: - Tout -

en: Circle
fr: Cercle

en: Top center
fr: En haut au centre

en: Always open
fr: Toujours ouvert

en: Block field
fr: Champ de bloc

en: Spacing
fr: Espacement

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Dark
fr: Sombre

en: Auto resize
fr: Redimensionner automatiquement

en: Between
fr: Entre

en: Pulse
fr: Pulsation

en: Rounded
fr: Arrondi

en: Modal width
fr: Largeur de la fenêtre modale

en: Modal height
fr: Hauteur de la fenêtre modale

en: Items per block
fr: Éléments par bloc

en: Lists (Views)
fr: Listes (Views)

en: Muted
fr: Muet

en: View block
fr: Voir le bloc

en: Initial slide
fr: Diapositive initiale

en: Recent content.
fr: Contenu récent.

en: Remote video
fr: Vidéo distante

en: Inline block
fr: Bloc en ligne

en: Block revision ID
fr: Identifiant (ID) de version du bloc

en: Serialized block
fr: Bloc sérialisé

en: Column widths
fr: Largeur des colonnes
