Virtual Patient (1.0.0-alpha1) - en to hi translation catalogue (28 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Content
hi: सामग्री

en: Author
hi: लेखक

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Image
hi: चित्र

en: Parent
hi: मूल जनक

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: View
hi: देखें

en: Updated
hi: अद्यतित

en: ID
hi: आईडी

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Options
hi: विकल्प

en: Created
hi: निर्मित

en: Score
hi: स्कोर

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Example
hi: उदाहरण

en: Authored on
hi: कब लिखा गया

en: Changed
hi: बदल गया

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Subtitle
hi: उपशीर्षक
