Web accessibility (8.x-1.3) - en to pt translation catalogue (5 entries)

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Name
pt: Nome

en: Add
pt: Adicionar

en: Web services
pt: Serviços web
