Webform Booking (1.1.6) - en to pt translation catalogue (204 entries)

en: Title
pt: Título

en: Currency
pt: Moeda

en: Advanced options
pt: Definições avançadas

en: Start Date
pt: Data de Início

en: Price
pt: Preço

en: End Date
pt: Data de Fim

en: Egypt
pt: Egipto

en: Namibia
pt: Namíbia

en: New Zealand
pt: Nova Zelândia

en: Brazil
pt: Brasil

en: Paraguay
pt: Paraguai

en: Japan
pt: Japão

en: Poland
pt: Polónia

en: Singapore
pt: Singapura

en: Mon
pt: Seg

en: Tue
pt: Ter

en: Wed
pt: Qua

en: Thu
pt: Qui

en: Fri
pt: Sex

en: Sat
pt: Sáb

en: Sun
pt: Dom

en: Germany
pt: Alemanha

en: Albania
pt: Albânia

en: Algeria
pt: Argélia

en: Anguilla
pt: Anguila

en: Armenia
pt: Arménia

en: Australia
pt: Austrália

en: Austria
pt: Áustria

en: Azerbaijan
pt: Azerbeijão

en: Bahamas
pt: Baamas

en: Bahrain
pt: Barém

en: Belarus
pt: Bielorrússia

en: Belgium
pt: Bélgica

en: Benin
pt: Benim

en: Bermuda
pt: Bermudas

en: Bhutan
pt: Butão

en: Bolivia
pt: Bolívia

en: Botswana
pt: Botsuana

en: Bulgaria
pt: Bulgária

en: Burkina Faso
pt: Burquina Faso

en: Cambodia
pt: Camboja

en: Cameroon
pt: Camarões

en: Canada
pt: Canadá

en: Cape Verde
pt: Cabo Verde

en: Cayman Islands
pt: Ilhas Caimão

en: Chad
pt: Chade

en: Colombia
pt: Colômbia

en: Comoros
pt: Comores

en: Cook Islands
pt: Ilhas Cook

en: Cyprus
pt: Chipre

en: Czech Republic
pt: República Checa

en: Denmark
pt: Dinamarca

en: Djibouti
pt: jibuti

en: Dominica
pt: Domínica

en: Dominican Republic
pt: República Dominicana

en: Ecuador
pt: Equador

en: Eritrea
pt: Eritreia

en: Estonia
pt: Estónia

en: Ethiopia
pt: Etiópia

en: Faroe Islands
pt: Ilhas Feroe

en: Finland
pt: Finlândia

en: France
pt: França

en: French Guiana
pt: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt: Polinésia Francesa

en: Gabon
pt: Gabão

en: Gambia
pt: Gâmbia

en: Georgia
pt: Geórgia

en: Greece
pt: Grécia

en: Greenland
pt: Gronelândia

en: Grenada
pt: Granada

en: Guadeloupe
pt: Guadalupe

en: Guinea
pt: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt: Guiana

en: Hungary
pt: Hungria

en: Iceland
pt: Islândia

en: India
pt: Índia

en: Indonesia
pt: Indonésia

en: Ireland
pt: Irlanda

en: Italy
pt: Itália

en: Jordan
pt: Jordânia

en: Kazakhstan
pt: Cazaquistão

en: Kenya
pt: Quénia

en: Kiribati
pt: Quiribati

en: Kuwait
pt: Koweit

en: Kyrgyzstan
pt: Quirguizistão

en: Latvia
pt: Letónia

en: Lesotho
pt: Lesoto

en: Liechtenstein
pt: Listenstaine

en: Lithuania
pt: Lituânia

en: Luxembourg
pt: Luxemburgo

en: Madagascar
pt: Madagáscar

en: Malawi
pt: Malávi

en: Malaysia
pt: Malásia

en: Maldives
pt: Maldivas

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Martinique
pt: Martinica

en: Mauritania
pt: Mauritânia

en: Mauritius
pt: Maurícia

en: Mayotte
pt: Maiote

en: Mexico
pt: México

en: Micronesia
pt: Micronésia

en: Moldova
pt: Moldávia

en: Monaco
pt: Mónaco

en: Mongolia
pt: Mongólia

en: Montserrat
pt: Monserrate

en: Morocco
pt: Marrocos

en: Mozambique
pt: Moçambique

en: Netherlands
pt: Holanda

en: New Caledonia
pt: Nova Caledónia

en: Nicaragua
pt: Nicarágua

en: Niger
pt: Níger

en: Nigeria
pt: Nigéria

en: Norfolk Island
pt: Ilha de Norfolque

en: Norway
pt: Noruega

en: Oman
pt: Omã

en: Panama
pt: Panamá

en: Papua New Guinea
pt: Papua Nova Guiné

en: Philippines
pt: Filipinas

en: Pitcairn Islands
pt: Ilhas Pitcairn

en: Romania
pt: Roménia

en: Russia
pt: Rússia

en: Rwanda
pt: Ruanda

en: San Marino
pt: São Marino

en: Saudi Arabia
pt: Arábia Saudita

en: Seychelles
pt: Seicheles

en: Sierra Leone
pt: Serra Leoa

en: Slovakia
pt: Eslováquia

en: Slovenia
pt: Eslovénia

en: Solomon Islands
pt: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt: Somália

en: South Africa
pt: África do Sul

en: Spain
pt: Espanha

en: St. Helena
pt: Santa Helena

en: St. Lucia
pt: Santa Lúcia

en: Swaziland
pt: Suazilândia

en: Sweden
pt: Suécia

en: Switzerland
pt: Suíça

en: Taiwan
pt: Formosa

en: Tajikistan
pt: Tajiquistão

en: Tanzania
pt: Tanzânia

en: Thailand
pt: Tailândia

en: Tunisia
pt: Tunísia

en: Turkmenistan
pt: Turquemenistão

en: Ukraine
pt: Ucrânia

en: United Arab Emirates
pt: Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom
pt: Reino Unido

en: United States
pt: Estados Unidos

en: Uruguay
pt: Uruguai

en: Vatican City
pt: Cidade do Vaticano

en: Yemen
pt: Iémen

en: Zambia
pt: Zâmbia

en: Zimbabwe
pt: Zimbábue

en: Default Country
pt: País pré-definido

en: Falkland Islands
pt: Ilhas Malvinas

en: South Korea
pt: Coreia do Sul

en: British Virgin Islands
pt: Ilhas Virgens Britânicas

en: Vietnam
pt: Vietname

en: Webform
pt: Formulário

en: Croatia
pt: Croácia

en: Macedonia
pt: Macedónia

en: About
pt: Sobre

en: Serbia
pt: Sérvia

en: Exclusions
pt: Exclusões

en: Booking
pt: Reserva

en: Payment Settings
pt: Configurações de Pagamento

en: Réunion
pt: Reunião

en: Congo - Kinshasa
pt: Congo - Quinxassa

en: Côte d’Ivoire
pt: Costa do Marfim

en: Hong Kong SAR China
pt: Hong Kong RAE China

en: Antigua & Barbuda
pt: Antígua e Barbuda

en: Quantity Label
pt: Legenda de Quantidade

en: Bosnia & Herzegovina
pt: Bosnia e Herzegovina

en: St. Kitts & Nevis
pt: São Cristóvão e Nevis

en: St. Pierre & Miquelon
pt: São Pedro e Miquelão

en: Svalbard & Jan Mayen
pt: Svalbard e Jan Mayen

en: São Tomé & Príncipe
pt: São Tomé e Príncipe

en: Turks & Caicos Islands
pt: Ilhas Turcas e Caicos

en: Trinidad & Tobago
pt: Trindade e Tobago

en: St. Vincent & Grenadines
pt: São Vicente e Granadinas

en: Wallis & Futuna
pt: Wallis e Futuna

en: Date Label
pt: Legenda de Data

en: Australian dollar (AUD)
pt: Dólar Australiano

en: Brazilian real (BRL)
pt: Real Brasileiro

en: Canadian dollar (CAD)
pt: Dólar Canadiano

en: Czech koruna (CZK)
pt: Coroa Checa

en: Danish krone (DKK)
pt: Coroa Dinamarquesa

en: Hong Kong dollar (HKD)
pt: Dólar de Hong Kong

en: Hungarian forint (HUF)
pt: Florim Húngaro

en: End date cannot be before start date.
pt: A data final não pode ser anterior à data de início.

en: Webform Booking Calendar
pt: Calendário Webform Booking

en: Displays Webform booking data in a calendar view using FullCalendar.
pt: Apresenta os dados de reserva do Webform numa vista de calendário utilizando o FullCalendar.

en: View Webform Booking Calendar
pt: Ver o Calendário Webform Booking

en: Allow users to view the webform booking calendar.
pt: Permitir que os utilizadores visualizem o calendário de reservas do formulário Web.

en: Webform Booking Calendar Data
pt: Dados do Calendário Webform Booking

en: Select Webforms
pt: Selecionar Webforms

en: Booking Element Keys
pt: Chaves dos elementos Webform Booking

en: Enter one booking element key per line. Include "paypal_transaction" to fetch the total price.
pt: Introduzir uma chave de elemento de reserva por linha. Incluir "paypal_transaction" para obter o preço total.

en: Webform booking information
pt: Informação Webform Booking

en: Date, time or number of slots of a booking.
pt: Data, hora ou número de vagas da reserva.

en: Learn about booking tokens
pt: Saiba mais sobre tokens de reserva

en: Webform Booking allows to display either the date, time or number of slots of a booking. The date can be formatted in any format defined in your site's <a href="@datetimeformats_link">Date and Time formats</a> configuration.
pt: O Webform Booking permite apresentar a data, a hora ou o número de faixas horárias de uma reserva. A data pode ser formatada em qualquer formato definido na configuração <a href="@datetimeformats_link">Formatos de Data e Hora</a> do seu sítio.

en: Displays the booking time formatted as 'H:i'.
pt: Mostra a data da reserva no formato 'H:i'.

en: Displays the number of slots booked.
pt: Mostra o número de vagas reservadas.
