Webform CiviCRM Integration (6.2.4) - en to hu translation catalogue (115 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Private
hu: Rejtett

en: Groups
hu: Csoportok

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Description
hu: Leírás

en: Public
hu: Nyilvános

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Currency
hu: Pénznem

en: Tags
hu: Címkék

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: None
hu: Nincs

en: - None -
hu: – Nincs –

en: Country
hu: Ország

en: Multiple
hu: Többszörös

en: none
hu: nincs

en: Name
hu: Név

en: Group(s)
hu: Csoport(ok)

en: Label
hu: Címke

en: Save
hu: Mentés

en: Total
hu: Mindösszesen

en: Participant
hu: Résztvevő

en: Configure
hu: Beállít

en: Email
hu: E-mail

en: User ID
hu: Felhasználó azonosítója

en: Contact
hu: Kapcsolat

en: Save Settings
hu: Beállítások mentése

en: All
hu: Mind

en: Always
hu: Mindig

en: Never
hu: Soha

en: Medium
hu: Közepes

en: Start Date
hu: Kezdődátum

en: End Date
hu: Befejező dátum

en: Phone
hu: Telefon

en: Address
hu: Cím

en: email
hu: e-mail

en: Payment
hu: Fizetés

en: Case
hu: Ügy

en: Select None
hu: Kijelölés megszüntetése

en: Contact ID
hu: Névjegy azonosítója

en: Filters
hu: Szűrők

en: Phone Number
hu: Telefonszám

en: Static
hu: Állandó

en: First Name
hu: Keresztnév

en: Last Name
hu: Vezetéknév

en: City
hu: Város

en: State/Province
hu: Állam/Megye

en: Nickname
hu: Becenév

en: Gender
hu: Nem

en: Hidden
hu: Rejtett

en: Display Name
hu: Megjelenített név

en: Street Address
hu: Utca cím

en: Change
hu: Változtat

en: Street Number
hu: Házszám

en: Source
hu: Forrás

en: Activity
hu: Tevékenység

en: Select List
hu: Legördülő lista

en: Randomize
hu: Véletlenszerű

en: Website
hu: Webhely

en: Permissions
hu: Jogosultságok

en: Membership
hu: Tagság

en: options
hu: lehetőségek

en: Relationship
hu: Kapcsolat

en: Automatic
hu: Automatikus

en: Webform
hu: Űrlap

en: submission(s)
hu: beküldés(ek)

en: ever
hu: mindig

en: every hour
hu: óránként

en: every day
hu: naponta

en: every week
hu: hetente

en: Default value
hu: Alapértelmezés szerinti érték

en: Listbox
hu: Listadoboz

en: Billing Address
hu: Számlázási cím

en: Postal Code
hu: Irányítószám

en: Upload Image
hu: Kép feltöltése

en: Restore
hu: Visszaállítás

en: Grant
hu: Engedély

en: country
hu: ország

en: Birth Date
hu: Születési dátum

en: first name
hu: keresztnév

en: Receipt
hu: Nyugtázás

en: and
hu: és

en: Campaign
hu: Kampány

en: - Select -
hu: - Választás -

en: Activities
hu: Tevékenységek

en: Test Mode
hu: Teszt mód

en: Registration
hu: Regisztráció

en: - N/A -
hu: - Nem elérhető -

en: Line Item Amount
hu: Tételsor összege

en: Line Item
hu: Tétel

en: Address Name
hu: Cím elnevezése

en: Middle Name
hu: Középső név

en: Autocomplete
hu: Automatikusan kiegészülő

en: Organization Name
hu: Szervezet neve

en: Additional Settings
hu: További beállítások

en: Cases
hu: Ügyek

en: Current User
hu: Aktuális felhasználó

en: - Any -
hu: - Bármely -

en: Contact Type
hu: Kapcsolat típusa

en: %name field is required.
hu: %name mező szükséges.

en: Case Status
hu: Ügy állapota

en: Case Type
hu: Ügy típusa

en: Billing First Name
hu: Számlázási keresztnév

en: Billing Last Name
hu: Számlázási vezetéknév

en: Introduction Text
hu: Bemutatkozó szöveg

en: Introduction text for known contacts
hu: Bemutatkozó szöveg az ismerősök felé

en: Introduction text for unknown contacts
hu: Bemutatkozó szöveg az ismeretlenek felé

en: middle name
hu: középső nevek

en: phone number
hu: telefonszám

en: Registration Status
hu: Regisztráció állapota

en: Memberships
hu: Tagság

en: Line Items
hu: Tételek

en: Disabled field: %name
hu: Tiltott mező: %name

en: Re-enabled field: %name
hu: Újraengedélyezett mező: %name

en: option
hu: lehetőség
