Webform Composite Tools (8.x-1.0-rc1) - en to uk translation catalogue (22 entries)

en: Delete
uk: Видалити

en: Description
uk: Опис

en: Edit
uk: Редагувати

en: Label
uk: Мітка

en: status
uk: стан

en: Default language
uk: Базова мова

en: Source
uk: Джерело

en: Webform
uk: Вебформа

en: Administrative description
uk: Адміністративний опис

en: Elements
uk: Елементи

en: Machine Name
uk: Машинна Назва

en: Invisible
uk: Невидиме

en: elements
uk: елементи

en: Composite
uk: Композитний

en: element
uk: елемент

en: Key-value pairs MUST be specified as "safe_key: 'Some readable option'". Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys. One option per line. Option groups can be created by using just the group name followed by indented group options.
uk: Пари ключ-значення ПОВИННІ вказуватися як "безпечний_ключ:;Деякий доступний для читання варіант". У ключах рекомендується використовувати лише абетково-цифрові символи та підкреслення. Один варіант на рядок. Групи варіантів можна створювати, використовуючи лише назву групи, за якою слідують варіанти групи з відступом.

en: Elements (YAML)
uk: Елементи (YAML)

en: Composite elements
uk: Складені елементи

en: Descriptions, which are only applicable to radios and checkboxes, can be delimited using ' -- '.
uk: Описи, які застосовуються лише до радіоперемикачів і прапорців, можна відокремити за допомогою «--».

en: Options for %title is required.
uk: Опції для %title обов'язкові.

en: Webform Composite Tools
uk: Вебформа: Складені засоби

en: Duplicate key found. The %key key must only be assigned on one element.
uk: Знайдено дублікат ключа. Ключ %key має відповідати лише одному елементу.
