Webform JSON Schema (2.0.8) - en to uk translation catalogue (8 entries)

en: Required
uk: Обов’язкове

en: Visible
uk: Видиме

en: Webform
uk: Вебформа

en: @name field is required.
uk: Поле @name є обов'язковим.

en: %name field is not in the right format.
uk: Поле %name неправильного формату.

en: Value is
uk: Значення дорівнює

en: Webform JSON Schema
uk: Вебформа: Схема JSON

en: Expose webforms as JSON Schema, UI Schema, and Form Data. Make webforms work with react-jsonschema-form.
uk: Видобування вебформ як схеми JSON, схеми інтерфейсу користувача та даних форми. Змусьте веб-форми працювати з формою react-jsonschema-form.
