Webform Simplify (1.1.1) - en to id translation catalogue (55 entries)

en: User interface
id: Antarmuka pengguna

en: Title
id: Judul

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Type
id: Jenis

en: Description
id: Deskripsi

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: More
id: Selengkapnya

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: Number
id: Angka

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi-opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: Multiple
id: Banyak

en: Required
id: Wajib

en: Name
id: Nama

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Help
id: Bantuan

en: Update
id: Perbarui

en: Time
id: Waktu

en: Access
id: Akses

en: Text
id: Teks

en: Options
id: Opsi

en: All
id: Semua

en: Date format
id: Format tanggal

en: Conditions
id: Kondisi

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Maximum
id: Maksimum

en: Address
id: Alamat

en: General
id: Umum

en: Counter
id: Penghitung

en: Rows
id: Baris

en: Pattern
id: Pola

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Features
id: Fitur

en: Text field
id: Bidang isian teks

en: Allowed file extensions
id: Ekstensi berkas yang diperbolehkan

en: Tabs
id: Tab

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Select
id: Pilih

en: Audio file
id: File Audio

en: Telephone
id: Telepon

en: Steps
id: Langkah-langkah

en: Radios
id: Radio

en: Autocomplete
id: Pelengkapan otomatis

en: Maximum image resolution
id: Resolusi gambar maksimum

en: Video file
id: File Video

en: Draft
id: Konsep

en: Maximum file size
id: Ukuran berkas maksimum

en: Minimum image resolution
id: Resolusi gambar minimum

en: Basic HTML
id: HTML dasar
