Webform Simplify (1.1.1) - en to it translation catalogue (75 entries)

en: User interface
it: Interfaccia utente

en: Title
it: Titolo

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: delete
it: elimina

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Type
it: Tipo

en: Description
it: Descrizione

en: Disabled
it: Disattivato

en: Administration
it: Amministrazione

en: More
it: Altro

en: Date
it: Data

en: Size
it: Dimensione

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Number
it: Numero

en: The configuration options have been saved.
it: Le opzioni di configurazione sono state salvate.

en: Multiple
it: Multipla

en: Required
it: Obbligatorio

en: Name
it: Nome

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Help
it: Aiuto

en: Update
it: Aggiorna

en: Time
it: Data e ora

en: Access
it: Accesso

en: Text
it: Testo

en: Email
it: E-mail

en: Options
it: Opzioni

en: All
it: Tutti

en: submit
it: invia

en: Date format
it: Formato data

en: Conditions
it: Condizioni

en: Advanced
it: Avanzate

en: Maximum
it: Massimo

en: Address
it: Indirizzo

en: General
it: Generale

en: Counter
it: Contatore

en: reset
it: ripristina

en: Rows
it: Righe

en: Pattern
it: Modello

en: Hidden
it: Nascosto

en: Time format
it: Formato ora

en: update
it: aggiorna

en: Features
it: Funzionalità

en: Date/time
it: Data/ora

en: Text field
it: Campo di testo

en: Maxlength
it: Lunghezza massima

en: Allowed file extensions
it: Estensioni file consentite

en: Tabs
it: Schede

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Select
it: Scegliere

en: Minimum
it: Minimo

en: Audio file
it: File audio

en: Telephone
it: Telefono

en: Step
it: Passo

en: Image file
it: File immagine

en: Steps
it: Passi

en: Radios
it: Pulsanti di opzione

en: Autocomplete
it: Autocompletamento

en: Maximum image resolution
it: Risoluzione massima dell'immagine

en: Video file
it: File video

en: Draft
it: Bozza

en: Date year range
it: Intervallo anni per la data

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: Fieldset
it: Riquadro

en: Textarea
it: Area di testo

en: Field prefix
it: Prefisso del campo

en: Field suffix
it: Suffisso del campo

en: Unique
it: Univoco

en: Maximum file size
it: Dimensione massima del file

en: Minimum image resolution
it: Risoluzione minima dell'immagine

en: Randomize options
it: Opzioni in ordine casuale

en: draft
it: bozza

en: Basic HTML
it: HTML di base
