Webform Simplify (1.2.0) - en to ja translation catalogue (112 entries)

en: User interface
ja: ユーザーインターフェース

en: Title
ja: タイトル

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: delete
ja: 削除

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Type
ja: タイプ

en: Description
ja: 説明

en: Disabled
ja: 無効

en: Administration
ja: 管理

en: More
ja: 続き

en: File
ja: ファイル

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Number
ja: 数値

en: The configuration options have been saved.
ja: 設定オプションが保存されました。

en: Multiple
ja: 複数

en: Required
ja: 必須

en: One
ja: 1

en: Name
ja: 名前

en: General settings
ja: 全般の設定

en: Preview
ja: プレビュー

en: Help
ja: ヘルプ

en: Update
ja: 更新

en: Time
ja: 時間

en: Views
ja: ビュー

en: Access
ja: アクセス

en: Text
ja: テキスト

en: States
ja: 状態

en: User
ja: ユーザー

en: Email
ja: メール

en: Options
ja: オプション

en: All
ja: すべて

en: Access denied
ja: アクセスは拒否されました

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Custom
ja: カスタム

en: Conditions
ja: 条件

en: Advanced
ja: 高度

en: Maximum
ja: 最大

en: Address
ja: 住所

en: General
ja: 全般

en: Counter
ja: カウンター

en: reset
ja: リセット

en: Rows
ja: 行数

en: Pattern
ja: パターン

en: Hidden
ja: 非表示

en: update
ja: 更新

en: Features
ja: フィーチャー

en: Limit
ja: 制限

en: Date/time
ja: 日付/時間

en: Text field
ja: テキストフィールド

en: Maxlength
ja: 最大文字数

en: Allowed file extensions
ja: 許可されている拡張子

en: Tabs
ja: タブ

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Select
ja: 選択

en: Minimum
ja: 最小

en: Audio file
ja: オーディオファイル

en: Telephone
ja: 電話番号

en: Any
ja: いずれか

en: Triggers
ja: トリガー

en: Step
ja: ステップ

en: Image file
ja: 画像ファイル

en: Steps
ja: ステップ

en: Radios
ja: ラジオボタン

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: Maximum image resolution
ja: 最大画像解像度

en: Video file
ja: 動画ファイル

en: Draft
ja: 下書き

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Date year range
ja: 日付の年の範囲

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Fieldset
ja: フィールドセット

en: Checkboxes
ja: チェックボックス(複数)

en: Textarea
ja: テキストエリア

en: Form settings
ja: フォーム設定

en: Field prefix
ja: フィールドの接頭辞

en: Field suffix
ja: フィールドの接尾辞

en: Default values
ja: デフォルト値

en: Unique
ja: ユニーク

en: Maximum file size
ja: 最大ファイルサイズ

en: Minimum image resolution
ja: 最小画像解像度

en: Webform settings
ja: ウェブフォームの設定

en: Randomize options
ja: 選択肢をランダム化

en: draft
ja: 下書き

en: Access token
ja: アクセストークン

en: Title display
ja: タイトルの表示

en: Wizard
ja: ウィザード

en: Select other
ja: 他の選択

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Checkboxes other
ja: 他のチェックボックス

en: Wrapper attributes
ja: ラッパーの属性

en: Email confirm
ja: メールの確認

en: Radios other
ja: 他のラジオ

en: Email multiple
ja: 複数のメール

en: Element settings
ja: 要素の設定

en: Description display
ja: 説明の表示

en: Page (redirects to new page and displays the confirmation message)
ja: ページ(新しいページにリダイレクトして確認メッセージを表示します)

en: Options display
ja: オプションの表示

en: Conditional logic
ja: 条件付きロジック

en: Flexbox layout
ja: Flexboxレイアウト

en: Document file
ja: ドキュメントファイル

en: Element attributes
ja: 要素の属性

en: Submit button(s)
ja: 送信ボタン

en: Inline (reloads the current page and replaces the webform with the confirmation message)
ja: インライン（現在のページをリロードしてウェブフォームを確認メッセージに取り替える）

en: Message (reloads the current page/form and displays the confirmation message at the top of the page)
ja: メッセージ（現在のページ/フォームをリロードしてページの先頭に確認メッセージを表示する）

en: Modal (reloads the current page/form and displays the confirmation message in a modal dialog)
ja: モダール（現在のページ/フォームをリロードしてモダールダイアログで確認メッセージを表示する）

en: Label attributes
ja: ラベルの属性

en: None (reloads the current page and does not display a confirmation message)
ja: 何もしない（現在のページをリロードして確認メッセージを表示しない）
