Web Profiler (8.x-1.1-beta13) - en to id translation catalogue (55 entries)

en: Forms
id: Formulir

en: Title
id: Judul

en: enabled
id: hidup

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Value
id: Nilai

en: Development
id: Pengembangan

en: Type
id: Jenis

en: disabled
id: nonaktifkan

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Tags
id: Tag

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Edit
id: Sunting

en: Message
id: Pesan

en: Name
id: Nama

en: Time
id: Waktu

en: Views
id: View

en: Access
id: Akses

en: Manage
id: Kelola

en: Region
id: Wilayah

en: Display
id: Tampilan

en: Theme
id: Tema

en: User
id: Pengguna

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Error
id: Kesalahan

en: Exclude
id: Kecualikan

en: Block
id: Blok

en: Not found
id: Tidak ditemukan

en: Loaded
id: Sarat

en: Extensions
id: Ekstensi

en: Roles
id: Peran

en: Filter
id: Saring

en: Count
id: Jumlah

en: State
id: Status

en: Method
id: Metode

en: Events
id: Acara

en: Class
id: Kelas

en: Cache
id: Tembolokan

en: Provider
id: Penyedia

en: Profile
id: Profil

en: Key
id: Kunci

en: Limit
id: Batas

en: Purge
id: Hapus

en: Completed
id: Selesai

en: Assets
id: Aset

en: Copy
id: Salin

en: Blocks
id: Blok

en: Request
id: Permintaan

en: Timeline
id: Garis waktu

en: Available
id: Ketersediaan

en: Any
id: Setiap

en: Drupal version
id: Versi Drupal

en: Active modules
id: Modul aktif

en: Route name
id: Nama rute
