Web Profiler (9.0.0-beta1) - en to hu translation catalogue (121 entries)

en: Forms
hu: Űrlapok

en: title
hu: cím

en: value
hu: érték

en: Status
hu: Állapot

en: Value
hu: Érték

en: Development
hu: Fejlesztés

en: Subject
hu: Tárgy

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Priority
hu: Fontosság

en: Action
hu: Művelet

en: Tags
hu: Címkék

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Name
hu: Név

en: Label
hu: Címke

en: Time
hu: Idő

en: Views
hu: Nézetek

en: Path
hu: Útvonal

en: Modules
hu: Modulok

en: Region
hu: Régió

en: Theme
hu: Smink

en: name
hu: név

en: path
hu: útvonal

en: ID
hu: Azonosító

en: type
hu: típus

en: Mail
hu: Levél

en: User
hu: Felhasználó

en: Exclude
hu: Kizárás

en: Database
hu: Adatbázis

en: Not found
hu: Nem található

en: Url
hu: Webcím

en: Extensions
hu: Kiterjesztések

en: Host
hu: Kiszolgálónév

en: To
hu: Hova

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: Filter
hu: Szűrő

en: Count
hu: Mennyiség

en: State
hu: Állapot

en: Method
hu: Mód

en: Events
hu: Események

en: Configuration
hu: Beállítás

en: Class
hu: Osztály

en: Cache
hu: Gyorsítótár

en: Provider
hu: Szolgáltató

en: class
hu: osztály

en: template
hu: sablon

en: Original
hu: Eredeti

en: Token
hu: Vezérjel

en: Limit
hu: Korlát

en: Purge
hu: Tisztítás

en: Info
hu: Infó

en: Plugin
hu: Beépülő

en: Completed
hu: Teljesítve

en: Failed
hu: Sikertelen

en: Assets
hu: Eszközök

en: Themes
hu: Sminkek

en: Translations
hu: Fordítások

en: Translated
hu: Lefordított

en: Blocks
hu: Blokkok

en: Request
hu: Felkérés

en: Services
hu: Szolgáltatások

en: Service
hu: Szolgáltatás

en: Timeline
hu: Idővonal

en: Available
hu: Elérhető

en: Sort query log
hu: Lekérdezésnapló rendezése

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
hu: A lekérdezési tábla rendezhető a lekérdezés végrehajtási sorrendje vagy csökkenő sorrendben az időtartama szerint.

en: Slow query highlighting
hu: Lassú lekérdezések kiemelése

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
hu: Egy egész számot kell megadni ezredmásodpercnek. Minden lekérdezés, ami ennél tovább tart, ki lesz emelve a lekérdezések naplójában. A kiemelés egy nem megfelelő lekérdezés, vagy egy lehetséges gyorsítótárazás jele lehet.

en: Data
hu: Adat

en: Any
hu: Bármelyik

en: Untranslated
hu: Fordítatlan

en: Regions
hu: Régiók

en: Target
hu: Cél

en: Authenticated
hu: Azonosított

en: Memory
hu: Memória

en: count
hu: darab

en: PHP Extensions
hu: PHP-kiterjesztések

en: Drupal version
hu: Drupal verzió

en: Config
hu: Beállítás

en: priority
hu: fontosság

en: form
hu: űrlap

en: No results
hu: Nincs eredmény

en: access
hu: hozzáférés

en: Total time
hu: Összes idő

en: Caller
hu: Hívó

en: Libraries
hu: Könyvtárak

en: display
hu: megjelenítés

en: Routing
hu: Útválasztás

en: Query type
hu: Lekérdezéstípus

en: Base theme
hu: Alapsmink

en: Database settings
hu: Adatbázis beállítások

en: Initialized
hu: Előkészített

en: Ip
hu: IP

en: Http
hu: HTTP

en: Total: @count
hu: Összesen: @count

en: Route name
hu: Útvonal neve

en: D3.js library
hu: D3.js függvénykönyvtár

en: highlight.js library
hu: highlight.js függvénykönyvtár

en: Toolbar item
hu: Eszköztár elem

en: Installed profile
hu: Telepített profil

en: Drupal Documentation
hu: Drupal dokumentáció

en: Active Modules
hu: Aktív modulok

en: Active Themes
hu: Aktív sminkek

en: Loaded: @loaded, rendered: @rendered
hu: Betöltött: @loaded, megjelenített: @rendered

en: Total: @extensions
hu: Összesen: @extensions

en: Initialized: @count
hu: Előkészített: @count

en: Total: @variables
hu: Összesen: @variables

en: Name: @name
hu: Név: @name

en: Duration: @duration
hu: Időtartam: @duration

en: Translated: @translated, untranslated: @untranslated
hu: Lefordított: @translated, fordítatlan: @untranslated

en: hit
hu: találat

en: placeholder
hu: helykitöltő

en: Render Time
hu: Megjelenítési idő

en: Twig statistics
hu: Twig statisztika

en: Unranslated
hu: Fordítatlan

en: Tanslation
hu: Fordítás

en: execute time
hu: futási idő

en: render time
hu: megjelenítési idő

en: Webprofiler settings
hu: <em>Webprofiler</em> beállítások
