WebProfiler (9.0.0-beta1) - en to pt translation catalogue (95 entries)

en: Forms
pt: Formulários

en: title
pt: título

en: value
pt: valor

en: Value
pt: Valor

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Subject
pt: Assunto

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Priority
pt: Prioridade

en: Action
pt: Ação

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Edit
pt: Editar

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: Time
pt: Hora

en: Path
pt: Caminho

en: Modules
pt: Módulos

en: Region
pt: Região

en: Theme
pt: Tema

en: name
pt: nome

en: path
pt: endereço

en: type
pt: tipo

en: Mail
pt: E-mail

en: User
pt: Usuário

en: Exclude
pt: Excluir

en: Database
pt: Banco de dados

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Url
pt: URL

en: Loaded
pt: Carregado

en: Extensions
pt: Extensões

en: Host
pt: Servidor

en: To
pt: Para

en: Roles
pt: Papéis

en: Filter
pt: Filtrar

en: Count
pt: Contar

en: State
pt: Estado

en: Method
pt: Método

en: Events
pt: Eventos

en: Configuration
pt: Configurações

en: Class
pt: Classe

en: Provider
pt: Provedor

en: Limit
pt: Limite

en: Info
pt: Informações

en: Completed
pt: Concluído

en: Failed
pt: Reprovado(a)

en: Assets
pt: Recursos

en: Themes
pt: Temas

en: Translations
pt: Traduções

en: Translated
pt: Traduzido

en: Blocks
pt: Blocos

en: Request
pt: Requisição

en: Services
pt: Serviços

en: Service
pt: Serviço

en: Timeline
pt: Linha do tempo

en: Available
pt: Disponível

en: Sort query log
pt: Classificar registros de consulta

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
pt: A tabela das consultas pode ser classificada pela ordem em que elas são executadas ou pela duração descendente.

en: Slow query highlighting
pt: Destacar consultas lentas

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
pt: Insira um número inteiro em milissegundos. Qualquer consulta que durar mais do que isto será grifada no log das consultas. Isso pode indicar uma possível consulta ineficiente ou uma candidata para o cache.

en: Data
pt: Dados

en: Any
pt: Qualquer

en: Untranslated
pt: Não traduzido

en: Regions
pt: Regiões

en: Target
pt: Alvo

en: Authenticated
pt: Autenticado

en: Memory
pt: Memória

en: PHP Extensions
pt: Extensões do PHP

en: Drupal version
pt: Versão do Drupal

en: priority
pt: prioridade

en: form
pt: formulário

en: No results
pt: Nenhum resultado

en: Total time
pt: Tempo total

en: Libraries
pt: Bibliotecas

en: View latest
pt: Ver a última

en: Query type
pt: Tipo de consulta

en: Logged in as
pt: Autenticado como

en: Database settings
pt: Configurações do banco de dados

en: Git commit
pt: Commit do Git

en: Rendered
pt: Renderizado

en: Route name
pt: Nome da rota

en: Toolbar item
pt: Item da barra de ferramentas

en: Installed profile
pt: Perfil instalado

en: Drupal Documentation
pt: Documentação do Drupal

en: Get involved!
pt: Envolva-se!

en: Active Modules
pt: Módulos Ativos

en: Active Themes
pt: Temas Ativos

en: PHP config
pt: Configuração do PHP

en: Authenticated by
pt: Autenticado por

en: Show Drupal toolbar
pt: Mostrar barra do Drupal

en: Close Toolbar
pt: Fechar barra de ferramentas

en: Configure Webprofiler
pt: Configurar Webprofiler

en: View latest reports
pt: Ver relatórios recentes

en: Webprofiler settings
pt: Configurações Webprofiler

en: Devel menu
pt: Menu do Devel
