Website Feedback (1.0.0) - en to pt translation catalogue (35 entries)

en: delete
pt: apagar

en: Delete
pt: Apagar

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Administration
pt: Administração

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Image
pt: Imagem

en: edit
pt: editar

en: Default
pt: Padrão

en: Summary
pt: Resumo

en: View
pt: Ver

en: Created
pt: Criado

en: Active
pt: Ativo

en: Page
pt: Página

en: Send
pt: Enviar

en: Desc
pt: Decrescente

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Authored on
pt: Escrito em

en: Apply
pt: Aplicar

en: Offset
pt: Deslocamento

en: The file could not be uploaded.
pt: Não foi possível transferir o arquivo.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: The data could not be saved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_save_data() or a missing stream wrapper.
pt: Os dados não puderam ser salvos porque o destino %destination é inválido. Isso pode ter sido causado por um uso inapropriado de file_save_data() ou a falta de um stream wrapper.

en: Asc
pt: Ascendente

en: The data could not be saved because the destination is invalid. More information is available in the system log.
pt: Os dados não puderam ser salvos porque o destino é inválido. Há informações adicionais disponíveis no registro do sistema.

en: Website feedback
pt: Entre em contato

en: The upload directory %directory for the file field %name could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
pt: O diretório de upload %directory para o campo de arquivo %name não pôde ser criado ou não está acessível. Um arquivo recém-transferido por upload não pôde ser salvo neste diretório e, consequentemente, o upload foi cancelado.
