Webtrees (8.x-2.6) - en to hi translation catalogue (51 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Value
hi: मान

en: Real name
hi: वास्तविक नाम

en: Manager
hi: मैनेजर

en: Language
hi: भाषा

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: error
hi: त्रुटि

en: Logging
hi: लॉगिंग

en: Login
hi: लॉग-इन करें

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: Test
hi: परीक्षण

en: Password
hi: कूटशब्द

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Format
hi: प्रारूप

en: URL
hi: यूआरएल

en: Theme
hi: थीम

en: ID
hi: आईडी

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Email
hi: ईमेल

en: User ID
hi: उपयोगकर्ता आईङी

en: All
hi: सभी

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Database
hi: डेटाबेस

en: Host
hi: होस्ट

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: File name
hi: फ़ाइल का नाम

en: Sort order
hi: क्रमबद्ध आदेश

en: Media
hi: मीडिया

en: Desc
hi: अवरोही

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Database name
hi: डॉटाबेस नाम

en: Port
hi: पोर्ट

en: Source
hi: स्रोत

en: User name
hi: उपयोगकर्ता नाम

en: Timezone
hi: समय क्षेत्र

en: Apply
hi: लागू करें

en: Editor
hi: संपादक

en: Administrator
hi: प्रशासक

en: Member
hi: सदस्य

en: notice
hi: नोटिस

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »
