WeeShop (8.x-1.0-beta2) - en to fr translation catalogue (72 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Body
fr: Corps

en: Comments
fr: Commentaires

en: On
fr: Activé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Categories
fr: Catégories

en: Size
fr: Taille

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: categories
fr: catégories

en: Help
fr: Aide

en: Teaser
fr: Accroche

en: Picture
fr: Image

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Off
fr: Désactivé

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Comment
fr: Commentaire

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Color
fr: Couleur

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: Tools
fr: Outils

en: Sort by
fr: Trier par

en: Shopping Cart
fr: Panier

en: Cart
fr: Panier

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Tabs
fr: Onglets

en: Selection
fr: Sélection

en: Apply
fr: Appliquer

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Show all
fr: Tout afficher

en: Offset
fr: Décalage

en: About
fr: À propos

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Database Server
fr: Serveur de base de données

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Powered by Drupal
fr: Propulsé par Drupal

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Your virtual face or picture.
fr: Votre visage ou image virtuelle.

en: Show more
fr: En afficher plus

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Show less
fr: En afficher moins

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fr: Utilisez les étiquettes pour regrouper les articles sur des sujets similaires dans des catégories.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fr: Utilisez les <em>articles</em> pour des contenus possédant une temporalité tels que des actualités, des communiqués de presse ou des billets de blog.

en: Fulltext search
fr: Recherche en texte intégral

en: Footer menu
fr: Menu Pied de page

en: Master
fr: Principal

en: Wide
fr: Large

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: REST export
fr: Export REST

en: Site branding
fr: Identité du site

en: Default comments
fr: Commentaires par défaut

en: Allows commenting on content
fr: Autorise à commenter le contenu

en: Default database server created by the Database Search Defaults module
fr: Serveur d'indexation en base de données par défaut créé par le module Database Search Defaults

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: Basic block
fr: Bloc simple

en: A basic block contains a title and a body.
fr: Un bloc simple contient un titre et un corps.

en: Website feedback
fr: Retours utilisateurs sur le site web

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
fr: Saisir une liste en séparant les termes par une virgule. Par exemple : Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Restricted HTML
fr: HTML restreint

en: Narrow
fr: Étroit

en: Checkout progress
fr: Progression du parcours d'achat
