WeeShop (8.x-1.0-beta5) - en to ja translation catalogue (75 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Body
ja: 本文

en: Article
ja: 記事

en: Comments
ja: コメント

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Image
ja: 画像

en: categories
ja: カテゴリー

en: Help
ja: ヘルプ

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Picture
ja: 写真

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Page
ja: ページ

en: Off
ja: オフ

en: Custom
ja: カスタム

en: Comment
ja: コメント

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Desc
ja: 降順

en: Color
ja: 色

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Blog
ja: ブログ

en: Tools
ja: ツール

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Promotion
ja: プロモーション

en: Cart
ja: カート

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Tabs
ja: タブ

en: Selection
ja: セレクション

en: Apply
ja: 適用

en: Administrator
ja: 管理者

en: Show all
ja: すべてを表示

en: Offset
ja: オフセット

en: About
ja: アバウト

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Your virtual face or picture.
ja: あなたの仮想の顔、あるいは写真。

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ja: ニュースやプレスリリース、ブログのような時系列が重要なコンテンツには<em>記事</em>を使ってください。

en: Footer menu
ja: フッターメニュー

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Wide
ja: ワイド

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: REST export
ja: REST エクスポート

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: Default comments
ja: デフォルトのコメント

en: Allows commenting on content
ja: コンテンツへのコメントを許可

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。

en: Website feedback
ja: ウェブサイトフィードバック

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
ja: コンマ区切りのリストを入力してください。例: アムステルダム, メキシコシティ, "クリーブランド, オハイオ"

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML

en: Max 1300x1300
ja: 最大 1300x1300

en: Max 2600x2600
ja: 最大 2600x2600

en: Max 325x325
ja: 最大 325x325

en: Max 650x650
ja: 最大 650x650

en: Narrow
ja: 幅狭
