Widget Engine (8.x-1.0) - en to fr translation catalogue (43 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Author
fr: Auteur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: View
fr: Voir

en: Updated
fr: Mis à jour

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Created
fr: Créé

en: Widget type
fr: Type de widget

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Sort order
fr: Ordre de tri

en: Sort by
fr: Trier par

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Changed
fr: Modifié

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Apply
fr: Appliquer

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: About
fr: À propos

en: Create new
fr: Créer nouveau

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Add widget
fr: Ajouter un widget

en: Master
fr: Principal

en: Add new @type_singular
fr: Ajouter nouveau(elle) @type_singular

en: You have added @entities_count out of @cardinality_count allowed @label.
fr: Vous avez ajouté @entities_count des @cardinality_count @label permis(e)s.

en: Add existing @type_singular
fr: Ajouter un(e) @type_singular existant(e)

en: Update @type_singular
fr: Mise à jour de @type_singular

en: Create @type_singular
fr: Création de @type_singular

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.
