Widget Engine (8.x-1.3) - en to it translation catalogue (42 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: View
it: Visualizza

en: Updated
it: Aggiornato

en: Created
it: Creato

en: Page
it: Pagina

en: Widget type
it: Tipo di widget

en: Authored by
it: Creato da

en: Sort order
it: Ordinamento

en: Domain
it: Dominio

en: Desc
it: Disc

en: Sort by
it: Ordina per

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Changed
it: Modificato

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Apply
it: Applica

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: About
it: Informazioni

en: Form mode
it: Modalità form

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: <em>Edit @type</em> @title
it: <em>Modifica @type</em> @title

en: Master
it: Principale

en: Add new @type_singular
it: Aggiungi un nuovo @type_singular

en: Add existing @type_singular
it: Aggiungi un @type_singular esistente

en: Update @type_singular
it: Aggiorna @type_singular

en: Create @type_singular
it: Crea @type_singular
