Widget Engine (8.x-1.4) - en to pt translation catalogue (61 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: View
pt: Ver

en: Updated
pt: Atualizado

en: Created
pt: Criado

en: Page
pt: Página

en: Widget type
pt: Tipo de widget

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Sort order
pt: Critérios de ordenação

en: Domain
pt: Domínio

en: Desc
pt: Decrescente

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Você tem certeza que deseja excluir %name?

en: Changed
pt: Alterado

en: ‹ Previous
pt: ‹ Voltar

en: Next ›
pt: Avançar ›

en: Apply
pt: Aplicar

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: About
pt: Sobre

en: Form mode
pt: Modo de formulário

en: Create new
pt: Criar novo

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Publishing status
pt: Status de publicação

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: <em>Edit @type</em> @title
pt: <em>Editar @type</em> @title

en: Add widget
pt: Adicionar widget

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Add new @type_singular
pt: Adicionar novo(a) @type_singular

en: You have added @entities_count out of @cardinality_count allowed @label.
pt: Você adicionou @entities_count de @cardinality_count @label permitidos(as).

en: Add existing @type_singular
pt: Adicionar @type_singular existente

en: Update @type_singular
pt: Atualizar @type_singular

en: Create @type_singular
pt: Criar @type_singular

en: Override labels
pt: Sobrescrever rótulos

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: Inline entity reference display format settings
pt: Configuração de formato de visualização do Inline entity reference

en: Match operator
pt: Operador de combinação

en: Label (singular)
pt: Rótulo (singular)

en: Label (plural)
pt: Rótulo (plural)

en: content @type: deleted @label.
pt: conteúdo @type: @label apagado.

en: Allow new
pt: Permitir novo

en: Allow existing
pt: Permitir existente

en: Entity browser bulk select form
pt: Formulário de seleção em massa do navegador de entidade

en: Entity browser
pt: Navegador de entidade

en: Uses entity browser to select entities.
pt: Usa o navegador de entidade para selecionar entidades.

en: Edit entity @entity
pt: Editar entidade @entity
