WissKI (8.x-2.1) - en to tr translation catalogue (124 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: select
tr: seç

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: enabled
tr: etkin

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Group
tr: Grup

en: Type
tr: Tip

en: disabled
tr: etkin değil

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Read more
tr: Devamını oku

en: optional
tr: isteğe bağlı

en: Enabled
tr: Etkin

en: Tags
tr: Etiketler

en: File
tr: Dosya

en: Edit
tr: Düzenle

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Logs
tr: Kayıtlar

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Parent
tr: Üst öge

en: Category
tr: Kategori

en: Name
tr: İsim

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: Update
tr: Güncelle

en: remove
tr: sil

en: View
tr: Görüntüle

en: Length
tr: Uzunluk

en: Path
tr: Yol

en: Text
tr: Metin

en: User
tr: Kullanıcı

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Options
tr: Seçenekler

en: Create
tr: Oluştur

en: All
tr: Tümü

en: Ignored
tr: Yok sayılan

en: From
tr: Kimden

en: Revision ID
tr: Sürüm ID

en: Published
tr: Yayında

en: Field type
tr: Alan tipi

en: Contains
tr: İçerir

en: Is less than
tr: Küçüktür

en: Is less than or equal to
tr: Küçük ya da eşittir

en: Is equal to
tr: eşittir

en: Is greater than or equal to
tr: Büyük ya da eşittir

en: Is greater than
tr: Büyüktür

en: Is not equal to
tr: Eşit değildir

en: Mode
tr: Kip

en: Processor
tr: İşlemci

en: Processors
tr: İşlemciler

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Table
tr: Tablo

en: Class
tr: Sınıf

en: Save changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: <All>
tr: <Tümü>

en: Clone
tr: Kopya

en: Profile
tr: Profil

en: Close
tr: Kapat

en: Default language
tr: Varsayılan dil

en: Change
tr: Değiştir

en: in
tr: içinde

en: Tokens
tr: tokens

en: Delimiter
tr: Ayırıcı

en: Result
tr: Sonuç

en: Target type
tr: Hedef tür

en: Entity
tr: Nesne

en: Empty
tr: Boş

en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Language code
tr: Dil kodu

en: Usage
tr: Kullanım

en: empty
tr: boş

en: More link
tr: Devamı bağlantısı

en: contains
tr: içeriyor

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Any
tr: Herhangi

en: Cardinality
tr: Nicelik

en: - Select -
tr: - Seçin -

en: Translate
tr: Çevir

en: No link
tr: Bağlantı yok

en: Edit Link
tr: Bağlantıyı Düzenle

en: Save and continue
tr: Kaydet ve devam et

en: Starts with
tr: İle başlayan

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: ends with
tr: bittiği değer

en: Comparison operator
tr: Karşılaştırma işleci

en: not empty
tr: boş değil

en: Ends with
tr: İle biten

en: Writable
tr: Yazılabilir

en: Add link
tr: Bağlantı ekle

en: Edit link
tr: Bağlantıyı düzenle

en: Is between
tr: Arasındadır

en: between
tr: arasında

en: begins
tr: başlangıcı

en: ends
tr: bitişi

en: Invalid
tr: Geçersiz

en: Wrong
tr: Yanlış

en: No information available.
tr: Bilgi yok.

en: Dependencies
tr: Bağımlılıklar

en: Saved %label configuration.
tr: %label yapılandırması kaydedildi.

en: Entity ID
tr: Varlık kimliği (ID)

en: Bundle ID
tr: Paket kimliği

en: Query type
tr: Sorgu tipi

en: Link image to
tr: Resmin bağlanacağı yer

en: Linked to content
tr: İçeriğe bağlantılı

en: Linked to file
tr: Dosyaya bağlantılı

en: Nothing
tr: Hiçbir şey

en: Weight for @title
tr: @title için ağırlık

en: Enable @title menu link
tr: @title menü bağlantısını etkinleştir

en: starts with
tr: başladığı değer

en: Link label to the referenced entity
tr: Etiketi başvurulan varlığa bağlayın

en: There is no @label yet.
tr: Henüz @label yok.

en: The revision ID.
tr: Sürüm kimliği

en: Menu %label has been updated.
tr: %label menüsü güncellendi.

en: Menu %label has been added.
tr: %label menüsü eklendi.
