Workbench Access (8.x-1.1) - en to de translation catalogue (50 entries)

en: Delete
de: Löschen

en: Submit
de: Absenden

en: Value
de: Wert

en: Username
de: Benutzername

en: Type
de: Typ

en: Remove
de: Entfernen

en: Taxonomy
de: Taxonomie

en: Content types
de: Inhaltstypen

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Schemes
de: Schemata

en: Settings
de: Einstellungen

en: Field
de: Feld

en: Label
de: Beschriftung

en: Save
de: Speichern

en: Add
de: Hinzufügen

en: Vocabularies
de: Vokabulare

en: Menu
de: Menü

en: Separator
de: Trennzeichen

en: All
de: Alle

en: Roles
de: Rollen

en: Vocabulary
de: Vokabular

en: Field name
de: Feldname

en: Fields
de: Felder

en: Role
de: Rolle

en: Users
de: Benutzer

en: Expose
de: Hervorheben

en: Are you sure you want to delete %name?
de: Möchten Sie %name wirklich löschen?

en: Output format
de: Ausgabeformat

en: Menus
de: Menüs

en: Sections
de: Bereiche

en: Values
de: Werte

en: About
de: Über

en: Editors
de: Redakteure

en: Entity type
de: Entitätstyp

en: Is not one of
de: Ist keines von

en: Bundles
de: Subtypen

en: Bundle
de: Subtyp

en: Is one of
de: Ist eines von

en: not in
de: nicht in

en: Reduce duplicates
de: Duplikate reduzieren

en: Workbench Access settings
de: Arbeitsbereich-Zugriffseinstellungen

en: View Workbench Access information
de: Workbench-Access-Information anzeigen

en: Workbench access sections
de: Workbench-Zugriffsbereiche

en: Section assignments for the user account.
de: Bereichszuweisungen für das Benutzerkonto.

en: Reduce
de: Reduzieren

en: Section ID
de: Sektions-ID

en: Entity type ID
de: Entitätstyp-Id

en: The Name of the associated user.
de: Der Name des zugehörigen Benutzers.

en: Show Hierarchy
de: Hierarchie anzeigen

en: Default selection handler settings
de: Standardauswahleinstellungen
