Workbench approver (1.0.0) - en to de translation catalogue (47 entries)

en: Title
de: Titel

en: Approve
de: Bestätigen

en: Submit
de: Absenden

en: Operations
de: Aktionen

en: Content
de: Inhalt

en: Author
de: Autor

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Requested
de: Angefordert

en: Reset
de: Zurücksetzen

en: Required
de: Erforderlich

en: Default
de: Standard

en: Notes
de: Hinweise

en: Updated
de: Aktualisiert

en: User
de: Benutzer

en: All
de: Alle

en: Revision ID
de: Revisions-ID

en: Desc
de: Absteigend

en: Sort by
de: Sortierung

en: Approved
de: Bestätigt

en: Pending
de: Ausstehend

en: Approval status
de: Genehmigungsstatus

en: Due date
de: Fälligkeitsdatum

en: User name
de: Benutzername

en: Apply
de: Anwenden

en: Offset
de: Versatz

en: Approver
de: Schlusszeichner

en: Embed
de: Einbetten

en: Delete request
de: Anfrage zurückziehen

en: Outdated
de: Veraltet

en: Items per page
de: Elemente pro Seite

en: - All -
de: - Alle -

en: « First
de: « Anfang

en: Last »
de: Ende »

en: Moderation state
de: Moderationsstatus

en: Asc
de: Aufsteigend

en: Content revision
de: Inhaltsrevision

en: Workflow ID
de: Arbeitsablauf-ID

en: The moderation state of the referenced content.
de: Der Moderationsstatus des referenzierten Inhaltes.

en: Content entity type ID
de: Inhaltsentitätstyp-ID

en: The ID of the content entity type this moderation state is for.
de: Die ID des Inhaltsentitätstyps, für den dieser Moderationsstatus steht.

en: Content entity ID
de: Inhaltsentitäts-ID

en: The ID of the content entity this moderation state is for.
de: Die ID der Inhaltsentität, für die dieser Moderationsstatus steht.

en: Content entity revision ID
de: Inhaltsentität-Revisions-ID

en: The revision ID of the content entity this moderation state is for.
de: Die Revisions-ID der Inhaltsentität, für die dieser Moderationsstatus steht.

en: Content moderation state
de: Inhaltsmoderationsstatus

en: The workflow the moderation state is in.
de: Der Arbeitsablauf, in dem sich der Moderationsstatus befindet.

en: Requested by
de: Angefragt von
