Workbench approver (1.0.0) - en to pt translation catalogue (42 entries)

en: Title
pt: Título

en: Status
pt: Estado

en: Approve
pt: Aprovar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Author
pt: Autor

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Requested
pt: Solicitado

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Required
pt: Obrigatório

en: Default
pt: Por defeito

en: Notes
pt: Anotações

en: Updated
pt: Atualizado

en: User
pt: Utilizador

en: All
pt: Todos

en: Revision ID
pt: ID da revisão

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Approved
pt: Aprovado

en: Pending
pt: Pendente

en: User name
pt: Nome de utilizador

en: Apply
pt: Aplicar

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Embed
pt: Embebido

en: Outdated
pt: Desatualizado

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Moderation state
pt: Estado de moderação

en: Workbench
pt: Mesa de trabalho

en: Content revision
pt: Revisão de conteúdo

en: View notes
pt: Ver notas

en: The moderation state of the referenced content.
pt: O estado de moderação do conteúdo referenciado.

en: Content entity type ID
pt: ID do tipo de entidade de conteúdo

en: The ID of the content entity type this moderation state is for.
pt: O ID do tipo de entidade de conteúdo ao qual este estado de moderação se destina.

en: Content entity ID
pt: ID da entidade do conteúdo

en: The ID of the content entity this moderation state is for.
pt: O ID da entidade de conteúdo para a qual este estado de moderação se destina.

en: Content entity revision ID
pt: ID de revisão da entidade de conteúdo

en: The revision ID of the content entity this moderation state is for.
pt: O ID de revisão da entidade de conteúdo para a qual este estado de moderação se destina.

en: Content moderation state
pt: Estado de moderação de conteúdo

en: The workflow the moderation state is in.
pt: O fluxo de trabalho em que está o estado de moderação.
