Workbench Moderation (8.x-1.0-alpha2) - en to id translation catalogue (31 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Weight
id: Bobot

en: Archive
id: Arsip

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Log message
id: Pesan log

en: Other
id: Lainnya

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Moderate
id: Moderasi

en: Your settings have been saved.
id: Pengaturan Anda sudah disimpan.

en: Apply
id: Terapkan

en: Publish
id: Tampilkan

en: Machine name
id: Nama mesin

en: About
id: Tentang

en: Draft
id: Konsep

en: Is published
id: Apakah diterbitkan

en: Moderation state
id: Status moderasi

en: Archived
id: Diarsipkan

en: Latest version
id: Versi terbaru

en: Default moderation state
id: Status moderasi default

en: View any unpublished content
id: Lihat konten yang belum dipublikasikan

en: Is default revision
id: Adalah revisi default

en: The moderation state of this piece of content.
id: Status moderasi dari konten ini.

en: Moderation control
id: Kontrol moderasi

en: Revisions must be required when moderation is enabled.
id: Revisi harus dilakukan ketika moderasi diaktifkan.

en: Revisions are required.
id: Diperlukan revisi.

en: The moderation state has been updated.
id: Status moderasi telah diperbarui.

en: When content reaches this state it should be published.
id: Ketika konten mencapai status ini, konten tersebut harus dipublikasikan.

en: Default revision
id: Revisi standar

en: When content reaches this state it should be made the default revision; this is implied for published states.
id: Ketika konten mencapai status ini, konten tersebut harus dijadikan revisi default; hal ini tersirat untuk status yang dipublikasikan.

[ctx: Validation]
en: Valid moderation state
id: Status moderasi yang valid

en: Create New Draft
id: Buat Konsep Baru
