Workbench Moderation (8.x-1.4) - en to uk translation catalogue (104 entries)

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Value
uk: Значення

en: Weight
uk: Вага

en: Label
uk: Мітка

en: Archive
uk: Архів

en: Published
uk: Опубліковано

en: Log message
uk: Повідомлення журналу

en: Other
uk: Інше

en: Are you sure you want to delete %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %name?

en: Moderate
uk: Модерувати

en: Your settings have been saved.
uk: Налаштування були успішно збережені.

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: Apply
uk: Застосувати

en: Publish
uk: Опублікувати

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: About
uk: Про модуль

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: Draft
uk: Чернетка

en: Is published
uk: є опублікованим

en: Moderation state
uk: Стан модерації

en: Archived
uk: Архівовано

en: Entity ID
uk: ID сутності

en: Latest version
uk: Остання версія

en: From state
uk: З стану

en: New draft
uk: Нова чернетка

en: Edit draft
uk: Редагувати чернетку

en: Default moderation state
uk: Базовий стан модерації

en: Needs Review
uk: Очікує перевірки

en: -- Select --
uk: -- Виберіть --

en: View any unpublished content
uk: Перегляд будь-яких неопублікованих матеріалів

en: Latest revision
uk: Остання редакція

en: Moderation states
uk: Стани модерації

en: Entity language
uk: Мова сутності

en: Transition from
uk: Перехід з стану

en: Transition to
uk: Перехід до

en: To state
uk: До стану

en: Provides moderation states for content
uk: Додає стани модерації для матеріалів

en: Add Moderation state
uk: Додати стан модерації

en: Add Moderation state transition
uk: Додати перехід станів модерації

en: Moderation state transitions
uk: Переходи станів модерації

en: Configure states and transitions for entities.
uk: Налаштування станів та переходів для сутностей.

en: Administer moderation states.
uk: Адміністрування станів модерації

en: Administer moderation states transitions.
uk: Адміністрування переходів між станами модерації.

en: Administer moderation states
uk: Адміністрування станів модерації

en: Edit Moderation state
uk: Редагувати стан модерації

en: Delete Moderation state
uk: Видалити стан модерації

en: Edit Moderation state transition
uk: Редагувати перехід станів модерації

en: Delete Moderation state transition
uk: Видалити перехід стану модерації

en: Moderation state config
uk: Конфігурація стану модерації

en: Is default revision
uk: є базовою редакцією

en: Enable moderation states for this node type
uk: Увімкнути стани модерації для даного типу матеріалу

en: Moderation states enabled
uk: Стани модерації увімкнені

en: Moderation state for new content
uk: Стан модерації для нового матеріалу

en: Moderation state transition config
uk: Конфігурація переходу стану модерації

en: The moderation state of this piece of content.
uk: Стан модерації цього матеріалу.

en: Manage moderation
uk: Керування модерацією

en: Moderation control
uk: Модераційний контроль

en: Moderation state transition
uk: Перехід станів модерації

en: Use the %transition_name transition
uk: Використання переходу "%transition_name"

en: Move content from %from state to %to state.
uk: Перевести матеріал з стану "%from" до стану "%to".

en: Revisions must be required when moderation is enabled.
uk: З увімкненою модерацією редакції мають бути обов'язковими.

en: Revisions are required.
uk: Редакції є обов'язковими.

en: Enable moderation states.
uk: Увімкнути стани модерації.

en: Content of this type must transition through moderation states in order to be published.
uk: Для публікації матеріал даного типу має переходити через стани модерації.

en: After disabling moderation, any existing forward drafts will be accessible via the "Revisions" tab.
uk: Після вимкнення модерації усі наявні чернетки наступних редакцій будуть доступні на вкладці "Редакції".

en: Select the moderation state for new content
uk: Оберіть стан модерації для нових матеріалів

en: The default moderation state must be one of the allowed states.
uk: Базовий стан модерації має бути одним з дозволених станів.

en: The moderation state has been updated.
uk: Стан модерації був успішно оновлений.

en: Moderation state %label deleted.
uk: Видалено стан модерації "%label".

en: Label for the Moderation state.
uk: Мітка для стану модерації.

en: When content reaches this state it should be published.
uk: Якщо матеріал досягає цього стану, він має бути опублікований.

en: Default revision
uk: Базова редакція

en: When content reaches this state it should be made the default revision; this is implied for published states.
uk: Якщо матеріал досягає цього стану, він має стати базовою редакцією; це стосується опублікованих станів.

en: Created the %label Moderation state.
uk: Стан модерації "%label" створено.

en: Saved the %label Moderation state.
uk: Стан модерації "%label" збережено.

en: Moderation transition %label deleted.
uk: Видалено перехід модерації "%label".

en: Label for the Moderation state transition.
uk: Мітка для переходу стану модерації.

en: Created the %label Moderation state transition.
uk: Створено перехід стану модерації "%label".

en: Saved the %label Moderation state transition.
uk: Збережено перехід стану модерації "%label".

[ctx: Validation]
en: Valid moderation state
uk: Правильний стан модерації

en: This permission is necessary for any users that may moderate content.
uk: Це повноваження є обов'язковим для будь-якого користувача, що модерує матеріали.

en: Create and edit moderation states.
uk: Створення і редагування станів модерації.

en: Enable moderation states for this block content type
uk: Увімкнути стани модераці для цього блокового типу матеріалів

en: Moderation state for new block content
uk: Стан модерації для нового блокового матеріалу

en: Orders the transitions in moderation forms and the administrative listing. Heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
uk: Впорядкуйте переходи в модераційних формах і адміністративних списках. Позиції з більшою вагою будуть опускатися, а з меншою вагою — розташовуватимуться ближче до верху.

en: Save and @transition
uk: Зберегти та @transition

en: Create New Draft
uk: Створити нову чернетку

en: Save and @transition (this translation)
uk: Зберегти та @transition (цей переклад)

en: Un-archive
uk: Розархівувати

en: View the latest version
uk: Перегляд останньої версії

en: View the latest version of an entity. (Also requires "View any unpublished content" permission)
uk: Перегляд останньої версії сутності. (Також вимагає повноваження "Перегляд будь-яких неопублікованих матеріалів")

en: Is Latest Revision
uk: є останньою редакцією

en: Restrict the view to only revisions that are the latest revision of their entity.
uk: Обмежити перегляд лише редакціями, що є останніми для даних сутностей.

en: Allowed moderation states (Unpublished)
uk: Дозволені стани модерації (Неопубліковано)

en: The allowed unpublished moderation states this content-type can be assigned.
uk: Дозволені стани модерації "Непубліковано", що може приймати цей тип матеріалу.

en: Allowed moderation states (Published)
uk: Дозволені стани модерації (Опубліковано)

en: The allowed published moderation states this content-type can be assigned.
uk: Дозволені стани модерації "Опубліковано", що може приймати цей тип матеріалу.

en: One or more entities were skipped as they are under moderation and may not be directly published or unpublished.
uk: Одна або кілька сутностей були пропущені оскільки вони знаходяться під модерацією і не можуть бути напряму опубліковані чи зняті з публікації.

en: View moderation states
uk: Перегляд станів модерації

en: View moderation states.
uk: Перегляд станів модерації.

en: Latest revision ID
uk: ID останньої редакції

en: @label latest revision
uk: @label: остання редакція

en: @label revision
uk: @label: редакція
