Workbench Moderation (8.x-1.6) - en to ja translation catalogue (94 entries)

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Value
ja: 値

en: Weight
ja: ウェイト

en: Label
ja: ラベル

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Published
ja: 掲載

en: Log message
ja: ログメッセージ

en: Other
ja: その他

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Moderate
ja: モデレート

en: Your settings have been saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Apply
ja: 適用

en: Publish
ja: 掲載

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: About
ja: アバウト

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Draft
ja: 下書き

en: Is published
ja: 公開されている

en: Moderation state
ja: モデレーション状態

en: Archived
ja: アーカイブ

en: Entity ID
ja: エンティティID

en: Latest version
ja: 最新バージョン

en: From state
ja: 元の状態

en: New draft
ja: 新しい下書き

en: Edit draft
ja: 下書きを編集

en: Default moderation state
ja: デフォルトのモデレーションの状態

en: Needs Review
ja: 要レビュー

en: -- Select --
ja: -- 選択 --

en: View any unpublished content
ja: 全ての未公開のコンテンツを表示

en: Workbench moderation
ja: ワークベンチモデレーション

en: Latest revision
ja: 最新のリビジョン

en: Moderation states
ja: モデレーションの状態

en: Entity language
ja: エンティティの言語

en: To state
ja: 変更する状態

en: Provides moderation states for content
ja: コンテンツのモデレーション状態を示します

en: Add Moderation state
ja: モデレーションの状態を追加

en: Add Moderation state transition
ja: モデレーションの状態遷移を追加

en: Moderation state transitions
ja: モデレーションの状態遷移

en: Configure states and transitions for entities.
ja: エンティティの状態と遷移を設定します。

en: Administer moderation states.
ja: モデレーションの状態を管理します。

en: Administer moderation states transitions.
ja: モデレーションの状態遷移を管理します。

en: Administer moderation states
ja: モデレーションの状態を管理

en: Administer  workbench moderation state transitions
ja: ワークベンチモデレーションの状態遷移の管理

en: Edit Moderation state
ja: モデレーションの状態を編集

en: Is default revision
ja: デフォルトのリビジョンである

en: Enable moderation states for this node type
ja: このノートタイプでモデレーション状態を有効にする

en: Moderation states enabled
ja: モデレーション状態が有効

en: Moderation state for new content
ja: 新しいコンテンツのモデレーション状態

en: The moderation state of this piece of content.
ja: コンテンツのモデレーションの状態です。

en: Manage moderation
ja: モデレーションの管理

en: Moderation control
ja: モデレーションの制御

en: Moderation state transition
ja: モデレーションの状態遷移

en: Use the %transition_name transition
ja: %transition_nameの遷移を使用

en: Move content from %from state to %to state.
ja: コンテンツを%fromから%toに遷移します。

en: Revisions must be required when moderation is enabled.
ja: モデレーションが有効である場合は、リビジョンが必要です。

en: Revisions are required.
ja: リビジョンは必須です。

en: Enable moderation states.
ja: モデレーション状態を有効

en: Content of this type must transition through moderation states in order to be published.
ja: このコンテンツタイプを公開するには、モデレーション状態を推移していく必要があります。

en: After disabling moderation, any existing forward drafts will be accessible via the "Revisions" tab.
ja: モデレーションを無効にすると、「リビジョン」タブから既存の下書きにアクセスできるようになります。

en: Select the moderation state for new content
ja: 新しく作成するコンテンツのモデレーションの状態を選択

en: The moderation state has been updated.
ja: モデレーションの状態を更新しました。

en: Label for the Moderation state.
ja: モデレーション状態のラベル

en: When content reaches this state it should be published.
ja: コンテンツがこの状態になると公開されます。

en: Default revision
ja: デフォルトのリビジョン

en: When content reaches this state it should be made the default revision; this is implied for published states.
ja: コンテンツは、この状態になるとデフォルト・リビジョンになります。公開済みの状態ではこれが暗黙的に想定されます。

en: Created the %label Moderation state.
ja: %labelのモデレーション状態を作成しました。

en: Created the %label Moderation state transition.
ja: %labelのモデレーションの状態推移を保存しました。

en: Saved the %label Moderation state transition.
ja: %labelのモデレーションの状態推移を保存しました。

[ctx: Validation]
en: Valid moderation state
ja: 有効なモデレーション状態

en: This permission is necessary for any users that may moderate content.
ja: この権限はコンテンツのモデレートを行うすべてのユーザーに必要です。

en: Create and edit moderation states.
ja: モデレーションの状態を作成・編集します。

en: Create and edit workbench moderation state transitions.
ja: ワークベンチモデレーションの状態遷移の作成と編集。

en: Save and @transition
ja: 保存して@transition

en: Create New Draft
ja: 新しい下書きを作成

en: Request Review
ja: レビューを依頼

en: Keep in Review
ja: レビューを継続

en: Save and @transition (this translation)
ja: 保存して@transition (この翻訳)

en: Un-archive
ja: アーカイブを解除

en: Send Back to Draft
ja: 下書きに戻す

en: View the latest version
ja: 最新バージョンを表示

en: View the latest version of an entity. (Also requires "View any unpublished content" permission)
ja: エンティティの最新バージョンを表示。 (「全ての未公開コンテンツを表示」の権限も必要です)

en: Is Latest Revision
ja: 最新のリビジョン

en: Restrict the view to only revisions that are the latest revision of their entity.
ja: エンティティーの最新リビジョンであるリビジョンのみにビューを制限します。

en: Allowed moderation states (Unpublished)
ja: 利用を許可するモデレーションの状態（非公開）

en: The allowed unpublished moderation states this content-type can be assigned.
ja: このコンテンツに割り当てることができる非公開のモデレーションの状態を設定します。

en: Allowed moderation states (Published)
ja: 利用を許可するモデレーションの状態（公開）

en: The allowed published moderation states this content-type can be assigned.
ja: このコンテンツに割り当てることができる公開のモデレーションの状態を設定します。

en: View moderation states
ja: モデレーションの状態を表示

en: View moderation states.
ja: モデレーションの状態を表示します。

en: Latest revision ID
ja: 最新のリビジョンID

en: @label latest revision
ja: @label 最新のリビジョン

en: @label revision
ja: @labelリビジョン
