Workbench Moderation (8.x-1.8) - en to pl translation catalogue (57 entries)

en: Delete
pl: Usuń

en: Value
pl: Wartość

en: Weight
pl: Waga

en: Label
pl: Etykieta

en: Archive
pl: Archiwizuj

en: Published
pl: Opublikowane

en: Log message
pl: Wpis do dziennika

en: Other
pl: Inne

en: Are you sure you want to delete %name?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć %name?

en: Moderate
pl: Moderowanie

en: Your settings have been saved.
pl: Twoje ustawienia zostały zachowane.

en: Unpublished
pl: Nieopublikowany

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Publish
pl: Publikuj

en: Machine name
pl: Identyfikator systemowy

en: About
pl: O stronie

en: Entity type
pl: Typ encji

en: Draft
pl: Szkic

en: Is published
pl: Jest opublikowany

en: Moderation state
pl: Stan moderacji

en: Archived
pl: Zarchiwizowane

en: Entity ID
pl: ID encji

en: Latest version
pl: Ostatnia wersja

en: From state
pl: Ze stanu

en: New draft
pl: Nowy szkic

en: Edit draft
pl: Edytuj szkic

en: Default moderation state
pl: Domyślny stan moderacji

en: -- Select --
pl: -- Wybierz --

en: View any unpublished content
pl: Przeglądanie nieopublikowanej zawartości

en: Latest revision
pl: Ostatnia wersja

en: Entity language
pl: Język encji

en: Provides moderation states for content
pl: Tworzenie stanów moderacji zawartości

en: Is default revision
pl: Jest wersją domyślną

en: The moderation state of this piece of content.
pl: Stan moderacji tej części zawartości.

en: Manage moderation
pl: Zarządzaj moderacją

en: Moderation control
pl: Kontrola moderacji

en: Revisions must be required when moderation is enabled.
pl: Wersje powinny być wymagane jeśli moderacja jest włączona.

en: Revisions are required.
pl: Wersje są wymagane.

en: After disabling moderation, any existing forward drafts will be accessible via the "Revisions" tab.
pl: Po wyłączeniu moderacji wszystkie dotychczasowe szkice będą dostępne pod zakładką "Wersje",

en: The moderation state has been updated.
pl: Uaktualniono stan moderacji.

en: When content reaches this state it should be published.
pl: Kiedy zawartość osiąga ten stan powinna zostać opublikowana.

en: Default revision
pl: Domyślna wersja

en: When content reaches this state it should be made the default revision; this is implied for published states.
pl: Kiedy zawartość osiąga ten stan należy uczynić ją wersją domyślną; sugerowane w przypadku stanów opublikowanych.

[ctx: Validation]
en: Valid moderation state
pl: Prawidłowy stan moderacji

en: This permission is necessary for any users that may moderate content.
pl: To uprawnienie jest niezbędne dla wszystkich użytkowników, którzy mają moderować zawartość.

en: Save and @transition
pl: Zapisz i @transition

en: Create New Draft
pl: Utwórz Nowy Szkic

en: Save and @transition (this translation)
pl: Zapisz i @transition (to tłumaczenie)

en: View the latest version
pl: Przeglądanie najnowszej wersji

en: View the latest version of an entity. (Also requires "View any unpublished content" permission)
pl: Przeglądanie ostatniej wersji encji. (wymaga również uprawnienia "Przeglądanie nieopublikowanej zawartości")

en: Is Latest Revision
pl: Jest ostatnią wersją

en: Restrict the view to only revisions that are the latest revision of their entity.
pl: Ogranicz widok wyłącznie do ostatnich wersji encji.

en: View moderation states
pl: Przeglądanie stanów moderacji

en: View moderation states.
pl: Przeglądanie stanów moderacji.

en: Latest revision ID
pl: ID ostatniej wersji

en: @label latest revision
pl: Ostatnia wersja @label

en: @label revision
pl: Wersja @label
