Workflow (2.1.4) - en to hi translation catalogue (57 entries)

en: Forms
hi: प्रपत्र

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Value
hi: मान

en: Language
hi: भाषा

en: optional
hi: वैकल्पिक

en: required
hi: अपेक्षित

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Message
hi: संदेश

en: Weight
hi: मान

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Access
hi: पहुंच

en: View
hi: देखें

en: hidden
hi: छिपा हुआ

en: Timestamp
hi: टाइमस्टैम्प

en: ID
hi: आईडी

en: States
hi: अवस्थाएं

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Options
hi: विकल्प

en: Active
hi: सक्रिय

en: Module
hi: मॉड्यूल

en: From
hi: से

en: Revision ID
hi: संशोधन आईडी

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Field name
hi: फील्ड का नाम

en: Count
hi: गुणांक

en: State
hi: अवस्था

en: By
hi: द्वारा

en: Cleanup
hi: सफ़ाई

en: Role
hi: भूमिका

en: Created date
hi: रचना तिथि

en: Allowed values list
hi: अनुमत मान सूची

en: Machine readable name
hi: मशीन पठनीय नाम

en: Human readable name
hi: मानव पठनीय नाम

en: Select list
hi: सूची का चयन करें

en: Workflow
hi: कार्यप्रवाह

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Empty
hi: खाली

en: Transition
hi: संक्रमण

en: About
hi: के बारे में

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: label
hi: लेबल

en: Workflows
hi: कार्यप्रवाह

en: Entity ID
hi: इकाई आईडी

en: Transitions
hi: बदलाव

en: - Select a value -
hi: - किसी मान का चयन करें -

en: Date in the form of CCYYMMDD.
hi: दिनांक CCYYMMDD के रूप में

en: Date in the form of YYYYMM.
hi: दिनांक YYYYMM के रूप में

en: Date in the form of YYYY.
hi: दिनांक YYYY के रूप में

en: Date in the form of MM (01 - 12).
hi: दिनांक MM(01-12) के रूप में

en: Date in the form of DD (01 - 31).
hi: दिनांक DD (01-31) के रूप में

en: Date in the form of WW (01 - 53).
hi: दिनांक WW(01-53) के रूप में

en: There is no @label yet.
hi: अभी तक कोई @label नहीं है

en: Briefly describe the changes you have made.
hi: संक्षेप में परिवर्तन का वर्णन करे जो आपने किए हैं
