Workflow (8.x-1.0) - en to ro translation catalogue (87 entries)

en: Forms
ro: Formulare

en: Status
ro: Stare

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Value
ro: Valoare

en: Language
ro: Limba

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Edit
ro: Editați

en: Date
ro: Data

en: Reset
ro: Resetează

en: Message
ro: Mesaj

en: Weight
ro: Greutate

en: Settings
ro: Setări

en: Label
ro: Etichetă

en: Save
ro: Salvare

en: Time
ro: Ora

en: Access
ro: Acces

en: View
ro: Afișează

en: hidden
ro: ascuns

en: Timestamp
ro: Timestamp-ul

en: States
ro: Stări

en: User
ro: Utilizator

en: User ID
ro: ID utilizator

en: Options
ro: Opțiuni

en: All
ro: Toate

en: Active
ro: Activ

en: Module
ro: Modul

en: Revision ID
ro: ID-ul revizuirii

en: Comment
ro: Comentariu

en: Log message
ro: Mesaj jurnal

en: Time zone
ro: Fusul orar

en: Field name
ro: Nume câmp

en: Count
ro: Contor

en: Watchdog
ro: Monitorizare

en: State
ro: Status

en: Desc
ro: Descendent

en: By
ro: De

en: Role
ro: Rol

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Created date
ro: Data creării

en: Updated date
ro: Data actualizării

en: Allowed values list
ro: Lista valori permise

en: Workflow
ro: Fluxul de lucru

en: Revert
ro: Revenire

en: Add workflow
ro: Adaugă flux de lucru

en: Apply
ro: Aplică

en: Offset
ro: Decalaj

en: About
ro: Despre

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: User roles
ro: Roluri utilizator

en: label
ro: etichetă

en: Created year + month
ro: Anul + luna creării

en: Created year
ro: Anul creării

en: Created month
ro: Luna creării

en: Created day
ro: Ziua creării

en: Created week
ro: Săptămâna creării

en: Updated year + month
ro: An + lună actualizate

en: Updated year
ro: An actualizat

en: Updated month
ro: Luna actualizată

en: Updated day
ro: Ziua actualizată

en: Updated week
ro: Saptămâna actualizată

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Workflow settings
ro: Setări flux

en: Workflows
ro: Fluxuri de lucru

en: Entity ID
ro: ID-ul entității

en: Transitions
ro: Tranziții

en: - Select a value -
ro: - Selectați o valoare -

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ro: Un nume citibil-mașină unic. Poate conține doar litere minuscule, numere și liniuțe de subliniere.

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ro: Data în format SSAALLZZ.

en: Date in the form of YYYYMM.
ro: Data în format AAAALL.

en: Date in the form of YYYY.
ro: Data în format AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ro: Data în format LL (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
ro: Data în format ZZ (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
ro: Data în format SS (01 - 53).

en: Allowed values function
ro: Funcția values (valori) permisă

en: There is no @label yet.
ro: Deocamdată @label nu există.

en: Reassign
ro: Reatribuiți

en: The machine-readable name must be unique, and can only contain lowercase letters, numbers, and underscores. Additionally, it can not be the reserved word "custom".
ro: Numele lizibil de către mașină trebuie să fie unic și poate conține doar litere mici, numere și liniuțe jos. În plus, nu poate fi cuvântul rezervat "personalizat".

en: Workflow type
ro: Tip de flux de lucru

en: Transition from
ro: Tranziţie de la

en: Allowed value with label
ro: Valoare permisă cu etichetă

en: Administer workflows
ro: Administrați fluxurile de lucru

en: Transition to
ro: Tranziţie spre
