Workflow (8.x-1.1) - en to id translation catalogue (78 entries)

en: Forms
id: Formulir

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Value
id: Nilai

en: Language
id: Bahasa

en: optional
id: opsional

en: required
id: dibutuhkan

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Date
id: Tanggal

en: Message
id: Pesan

en: Weight
id: Bobot

en: Settings
id: Pengaturan

en: Save
id: Simpan

en: Time
id: Waktu

en: Access
id: Akses

en: View
id: Lihat

en: hidden
id: tersembunyi

en: Timestamp
id: Tanda waktu

en: States
id: Status

en: User
id: Pengguna

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Options
id: Opsi

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Module
id: Modul

en: Revision ID
id: ID revisi

en: Comment
id: Komentar

en: Log message
id: Pesan log

en: Time zone
id: Zona waktu

en: Field name
id: Nama bidang isian

en: Count
id: Jumlah

en: State
id: Status

en: By
id: Oleh

en: Role
id: Peran

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Created date
id: Tanggal pembuatan

en: Updated date
id: Tanggal pembaruan

en: Allowed values list
id: Daftar nilai yang diperbolehkan

en: Workflow
id: Alur kerja

en: Revert
id: Kembali

en: Add workflow
id: Tambah alur kerja

en: Apply
id: Terapkan

en: Offset
id: Letak

en: About
id: Tentang

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: User roles
id: Peran pengguna

en: label
id: etiket

en: Created year + month
id: Tahun dibuat + bulan

en: Created year
id: Tahun dibuat

en: Created month
id: Bulan dibuat

en: Created day
id: Hari dibuat

en: Created week
id: Minggu dibuat

en: Updated year + month
id: Tahun diperbarui + bulan

en: Updated year
id: Tahun diperbarui

en: Updated month
id: Bulan diperbarui

en: Updated day
id: Hari diperbarui

en: Updated week
id: Minggu diperbarui

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Workflow settings
id: Pengaturan alur kerja

en: Workflows
id: Alur kerja

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Transitions
id: Transisi

en: - Select a value -
id: - Pilih sebuah nilai -

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
id: Nama mesin yang mudah dibaca. Hanya bisa berisi huruf kecil, angka, dan garis bawah.

en: Asc
id: Urutan turun

en: Date in the form of CCYYMMDD.
id: Tanggal dalam format CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
id: Tanggal dalam format YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
id: Tanggal dalam bentuk YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
id: Tanggal dalam bentuk MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
id: Tanggal dalam bentuk DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
id: Tanggal dalam bentuk WW (01 - 53)

en: There is no @label yet.
id: Tidak terdapat @label lagi.

en: The machine-readable name must be unique, and can only contain lowercase letters, numbers, and underscores. Additionally, it can not be the reserved word "custom".
id: Nama yang dapat dibaca mesin harus unik, dan hanya boleh terdiri dari huruf kecil, angka, dan garis bawah. Selain itu, nama tersebut tidak boleh menggunakan kata "custom".

en: Workflow type
id: Tipe Alur kerja

en: Allowed value with label
id: Nilai yang diizinkan dengan label

en: Administer workflows
id: Kelola alur kerja
