Workflow (8.x-1.1) - en to pt translation catalogue (95 entries)

en: Forms
pt: Formulários

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Value
pt: Valor

en: Language
pt: Idioma

en: optional
pt: opcional

en: required
pt: necessário

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Message
pt: Mensagem

en: Weight
pt: Peso

en: Settings
pt: Definições

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Schedule
pt: Agenda

en: Time
pt: Hora

en: Access
pt: Acesso

en: View
pt: Mostrar

en: hidden
pt: escondido

en: Timestamp
pt: Registo data/hora

en: States
pt: Estados

en: User
pt: Utilizador

en: User ID
pt: ID de utilizador

en: Options
pt: Opções

en: All
pt: Todos

en: Active
pt: Ativo

en: Module
pt: Módulo

en: Revision ID
pt: ID da revisão

en: Log message
pt: Mensagem do registo

en: Time zone
pt: Fuso horário

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Count
pt: Contagem

en: State
pt: Estado

en: By
pt: Por

en: Cleanup
pt: Limpeza

en: Role
pt: Grupo

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: Allowed values list
pt: Lista de valores permitidos

en: Workflow
pt: Fluxo de trabalho

en: Revert
pt: Reverter

en: updated content
pt: conteúdo atualizado

en: Add workflow
pt: Adicionar fluxo de trabalho

en: Immediately
pt: Imediatamente

en: Add Workflow
pt: Adicionar fluxo de trabalho

en: Apply
pt: Aplicar

en: Offset
pt: Deslocamento

en: About
pt: Sobre

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: User roles
pt: Grupos de utilizador

en: Workflow state
pt: Estado do fluxo de trabalho

en: Scheduled
pt: Agendada

en: label
pt: etiqueta

en: Created year + month
pt: Ano + mês de criação

en: Created year
pt: Ano de criação

en: Created month
pt: Mês de criação

en: Created day
pt: Dia de criação

en: Created week
pt: Semana de criação

en: Updated year + month
pt: Ano e mês de atualização

en: Updated year
pt: Ano de atualização

en: Updated month
pt: Mês de atualização

en: Updated day
pt: Dia de atualização

en: Updated week
pt: Semana de atualização

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Workflow settings
pt: Configurações do fluxo de trabalho

en: Workflows
pt: Fluxos de trabalho

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Transitions
pt: Transições

en: - Select a value -
pt: - Selecione um valor -

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: Um nome de máquina único. Pode apenas conter letras minúsculas, números e traços inferiores.

en: Workflow access: author of the content may access
pt: Acesso ao fluxo de trabalho: autor do conteúdo pode acessar

en: Workflow access: %role may access
pt: Acesso ao fluxo de trabalho: %role podem ter acesso

en: From state
pt: Do estado

en: Master
pt: Principal

en: Date in the form of CCYYMMDD.
pt: Data no formato CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
pt: Data no formato YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
pt: Data no formato YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
pt: Data no formato MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
pt: Data no formato DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
pt: Data no formato WW (01 - 53).

en: There is no @label yet.
pt: Não existe nenhuma @label por enquanto.

en: Reassign
pt: Reatribuir

en: The machine-readable name must be unique, and can only contain lowercase letters, numbers, and underscores. Additionally, it can not be the reserved word "custom".
pt: O nome-máquina deve ser único e só pode conter letras minúsculas, números e traço inferior. Para além disso, não pode ser a palavra reservada "custom".

en: Workflow type
pt: Tipo de fluxo de trabalho

en: Transition from
pt: Transição de

en: Allowed value with label
pt: Valor permitido com etiqueta

en: Administer workflows
pt: Administrar fluxos de trabalho.

[ctx: Validation]
en: Workflow field name
pt: Nome do campo do Workflow

en: Transition to
pt: Transição para
