Workflow (8.x-1.7) - en to fa translation catalogue (85 entries)

en: Forms
fa: فرم‌ها

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Value
fa: مقدار

en: Language
fa: زبان

en: optional
fa: اختیاری

en: required
fa: ضروری

en: Edit
fa: ویرایش

en: Date
fa: تاریخ

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Message
fa: پیام

en: Weight
fa: وزن

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: Schedule
fa: برنامه زمانی

en: Time
fa: زمان

en: Access
fa: دسترسی

en: View
fa: مشاهده

en: hidden
fa: مخفی

en: Timestamp
fa: الگوی زمانی

en: ID
fa: شناسه

en: States
fa: حالت‌ها

en: User
fa: کاربر

en: User ID
fa: شناسه کاربر

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: All
fa: همه

en: Active
fa: فعال

en: Module
fa: ماژول

en: Revision ID
fa: شناسه نسخه

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Log message
fa: گزارش

en: Time zone
fa: ناحیه زمانی

en: Field name
fa: نام فیلد

en: Count
fa: شمارش

en: Watchdog
fa: نگهبان

en: State
fa: وضعیت

en: Desc
fa: نزولی

en: By
fa: توسط

en: Cleanup
fa: پاک سازی

en: Role
fa: نقش

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Created date
fa: تاریخ ایجاد

en: Updated date
fa: تاریخ به روزرسانی

en: Allowed values list
fa: فهرست مقادیر مجاز

en: Machine readable name
fa: نام قابل فهم توسط ماشین

en: Human readable name
fa: نام قابل فهم توسط انسان

en: Select list
fa: فهرست انتخاب

en: Workflow
fa: جریان کار

en: Revert
fa: بازگشت

en: Empty
fa: خالی

en: updated content
fa: محتوای به روز شده

en: Add workflow
fa: افزودن گردش کار

en: Immediately
fa: فورا

en: Apply
fa: تایید

en: Offset
fa: جابجایی

en: About
fa: درباره

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: User roles
fa: نقش‌های کاربری

en: Radio buttons
fa: دکمه‌های رادیویی

en: Created year + month
fa: سال + ماه ایجاد

en: Created year
fa: سال ایجاد

en: Created month
fa: ماه ایجاد

en: Created day
fa: روز ایجاد

en: Created week
fa: هفته ایجاد

en: Updated year + month
fa: سال + ماه به روزرسانی

en: Updated year
fa: سال به روزرسانی

en: Updated month
fa: ماه به روزرسانی

en: Updated day
fa: روز به روزرسانی

en: Updated week
fa: هفته به روزرسانی

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Workflow settings
fa: تنظیمات گردش کار

en: Entity ID
fa: شناسه عنصر

en: - Select a value -
fa: - یک مقدار را انتخاب کنید -

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fa: تاریخ در قالب CCYYMMDD

en: Date in the form of YYYYMM.
fa: تاریخ به این شکل وارد شود YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
fa: تاریخ به این شکل وارد شود YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
fa: تاریخ به این شکل وارد شود MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
fa: تاریخ به این شکل وارد شد DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
fa: تاریخ به این شکل وارد شود WW (01 - 53).

en: Briefly describe the changes you have made.
fa: تغییراتی را که ایجاد کرده‌اید را به اختصار شرح دهید.
