Workspace (8.x-1.0-beta6) - en to uk translation catalogue (63 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Status
uk: Стан

en: Operations
uk: Операції

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: Description
uk: Опис

en: Edit
uk: Редагувати

en: None
uk: Немає

en: Types
uk: Типи

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Label
uk: Мітка

en: Changes
uk: Зміни

en: Update
uk: Оновити

en: View
uk: Перегляд

en: Updated
uk: Оновлено

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: Created
uk: Створено

en: Added
uk: Додано

en: Revision ID
uk: ID редакції

en: Owner
uk: Власник

en: Source
uk: Джерело

en: published
uk: опубліковано

en: Deleted
uk: Видалено

en: Entity
uk: Сутність

en: Changed
uk: Змінено

en: Workspace
uk: Робоча область

en: Tree
uk: Дерево

en: not published
uk: не опубліковано

en: Check boxes/radio buttons
uk: Прапорці/радіокнопки

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: About
uk: Про модуль

en: Target
uk: Ціль

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: Do you really want to continue?
uk: Ви дійсно бажаете продовжити?

en: target
uk: ціль

en: Created by
uk: Створив(ла)

en: Entities
uk: Сутності

en: No label
uk: Без мітки

en: @type: added %info.
uk: @type: додано %info.

en: @type: updated %info.
uk: @type: оновлено %info.

en: The time that the entity was created.
uk: Час створення сутності.

en: The time that the entity was last edited.
uk: Час останнього редагування сутності.

en: Workspace switcher
uk: Перемикач робочих областей

en: Add workspace
uk: Додати робочу область

en: Workspaces
uk: Робочі області

en: Create and manage workspaces.
uk: Створення робочих областей та керування ними.

en: Edit workspace %label
uk: Редагувати робочу область %label

en: Workspace ID
uk: ID робочої області

en: Workspace %info has been created.
uk: Робочу область %info було успішно створено.

en: Workspace %info has been updated.
uk: Робочу область %info було успішно оновлено.

en: The workspace could not be saved.
uk: Робочу область неможливо зберегти.

en: Activate Workspace
uk: Активувати робочу область

en: Would you like to activate the %workspace workspace?
uk: Ви бажаєте активувати робочу область %workspace?

en: Provides the ability to have multiple workspaces on a single site to facilitate things like full-site preview and content staging.
uk: Забезпечує можливість створення декількох робочих областей на одному сайті, щоб полегшити такі дії, як попередній перегляд повного сайту та спорядження матеріалів.

en: Create a new workspace
uk: Створення нової робочої області

en: View own workspace
uk: Перегляд власних робочих областей

en: View any workspace
uk: Перегляд будь-яких робочих областей

en: Edit own workspace
uk: Редагування власної робочої області

en: Edit any workspace
uk: Редагування будь-якої робочої області

en: Delete own workspace
uk: Видалення власної робочої області

en: Delete any workspace
uk: Видалення будь-якої робочої області

en: Bypass content entity access in own workspace
uk: Обхід доступу до сутності вмісту у власній робочій області

en: Allow all Edit/Update/Delete permissions for all content entities in a workspace owned by the user.
uk: Дозволити всі повноваження з Редагування/Оновлення/Видалення для всіх сутностей вмісту, що належать користувачеві.
