Web Experience Toolkit (8.x-3.005) - en to hi translation catalogue (63 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Slideshow
hi: स्लाइड शो

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Status
hi: अवस्था

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Group
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Version
hi: संस्करण

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Path
hi: मार्ग

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Layout
hi: ख़ाका

en: Picture
hi: चित्र

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Content type
hi: सामग्री प्रकार

en: All
hi: सभी

en: Add content
hi: सामग्री जोड़ें

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Roles
hi: भूमिका

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Nodes
hi: नोड्स

en: Media
hi: मीडिया

en: Desc
hi: अवरोही

en: Members
hi: सदस्य

en: Blog
hi: ब्लॉग

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
hi: @site वर्तमान मे निर्माणधीन है। हम जल्द ही लौटेंगे। आपके धैर्य के लिए धन्यवाद।

en: Front Page
hi: मुख पृष्ठ

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: French
hi: फ्रेंच

en: Sidebar
hi: साइडबार

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Apply
hi: लागू करें

en: Menus
hi: मेनू

en: Page not found
hi: पृष्ठ नहीं मिला

en: My account
hi: मेरा खाता

en: Featured
hi: प्रदर्शित

en: Joined
hi: में शामिल हुए

en: About
hi: के बारे में

en: Member
hi: सदस्य

en: Admin
hi: प्रशासन

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: Placeholder
hi: प्लेसहोल्डर

en: - All -
hi: -सभी-

en: Your virtual face or picture.
hi: आपका आभासी चेहरा या तस्वीर।

en: All content
hi: सभी सामग्री

en: None (original image)
hi: कोई (मूल छवि) नहीं

en: Full HTML
hi: पूर्ण एच टी एम एल

en: User account menu
hi: उपयोगकर्ता खाता मेनू

en: Basic block
hi: बेसिक ब्लॉक

en: A basic block contains a title and a body.
hi: एक बुनियादी ब्लॉक में एक शीर्षक और एक बॉडी होता है।

en: Website feedback
hi: वेबसाइट फीडबैक
