xmlrpc (8.x-1.0-beta1) - en to id translation catalogue (12 entries)

en: Core
id: Inti

en: About
id: Tentang

en: Parse error. Not well formed
id: Penguraian gagal. Format tidak benar

en: Parse error. Request not well formed.
id: Penguraian gagal. Rekues dalam format yang tidak benar

en: Server error. Invalid XML-RPC. Request must be a methodCall.
id: Kesalahan server. XML-RPC tidak benar. Rekues harus merupakan methodCall.

en: Server error. Requested method @methodname not specified.
id: Kesalahan server. Metode yang direkues %methodname tidak ada.

en: Server error. Wrong number of method parameters.
id: Kesalahan server. Jumlah yang salah pada parameter metode.

en: Server error. Invalid method parameters.
id: Kesalahan server. Parameter metode tidak benar.

en: Server error. Requested function @method does not exist.
id: Kesalahan server. Fungsi yang direkues %method tidak ada.

en: Invalid syntax for system.multicall.
id: Penulisan salah pada system.multicall.

en: Recursive calls to system.multicall are forbidden.
id: Panggilan rekursif pada system.multicall. tidak dibolehkan.

en: Server error. Requested method @methodname signature not specified.
id: Kesalahan server. Tanda tangan metode yang direkues %methodname tidak ada.
