External Entities Views Plugin (1.0.0-alpha1) - en to it translation catalogue (16 entries)

en: Separator
it: Separatore

en: Reversed
it: Invertito

en: Ordered list
it: Elenco ordinato

en: Unordered list
it: Elenco non ordinato

en: starting from @count
it: iniziare da @count

en: Display type
it: Tipo di display

en: Simple separator
it: Separatore semplice

en: (first item is 0)
it: (il primo elemento è 0)

en: (start from last values)
it: (inizia dagli ultimi valori)

en: Multiple field settings
it: Impostazioni per campi multipli

en: Display all values in the same row
it: Visualizza tutti i valori nella stessa riga

en: Display @count value(s)
it: Visualizza @count valori

en: Raw @column
it: @column grezza

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
it: Se selezionato, valori multipli per questo campo verranno visualizzati nella stessa riga. Se non selezionato, ogni valore di questo campo creerà una nuova riga. Se si utilizza il group by, assicurarsi di raggruppare per "ID Entità" perchè questa opzione abbia effetto.

en: Rendered entity
it: Entità visualizzata

en: First and last only
it: Solo il primo e l'ultimo
