Extended Number Field (2.0.0-beta2) - en to vi translation catalogue (18 entries)

en: Prefix
vi: Tiền tố

en: Suffix
vi: Hậu tố

en: Value
vi: Giá trị

en: Number
vi: Số

en: Maximum
vi: Tối đa

en: Scale
vi: Co dãn

en: Integer
vi: Số nguyên

en: Default value
vi: Giá trị mặc định

en: Float
vi: Số thực

en: Minimum
vi: Tối thiểu

en: Precision
vi: Độ chính xác

en: The number of digits to the right of the decimal.
vi: Số chữ số sẽ hiển thị phần thập phân.

en: Step
vi: Bước

en: %name must be a number.
vi: %name phải là số.

en: Unsigned
vi: Chưa ký

en: This field stores a number in the database as an integer.
vi: Trường này lưu 1 giá trị số nguyên trong CSDL.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
vi: Trường này lưu 1 giá trị số nguyên trong CSDL ở dạng số dấu phẩy tĩnh.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
vi: Trường này lưu 1 giá trị số nguyên trong CSDL ở dạng số dấu phẩy động.
