Extended Number Field (8.x-1.0-alpha2) - en to pl translation catalogue (29 entries)

en: Prefix
pl: Przedrostek

en: Suffix
pl: Przyrostek

en: Value
pl: Wartość

en: Number
pl: Liczba

en: Maximum
pl: Maksimum

en: Scale
pl: Skala

en: Integer
pl: Liczba całkowita

en: Default value
pl: Wartość domyślna

en: Float
pl: Liczba zmiennoprzecinkowa

en: Precision
pl: Dokładność

en: The number of digits to the right of the decimal.
pl: Ilość cyfr po przecinku.

en: Step
pl: Krok

en: Decimal value
pl: Wartość dziesiętna

en: Placeholder
pl: Zaślepka

en: %name must be a number.
pl: %name musi być liczbą.

en: Unsigned
pl: Nieprzypisane

en: Field types
pl: Typy pól

en: This field stores a number in the database as an integer.
pl: To pole przechowuje liczbę w bazie danych jako liczbę całkowitą.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
pl: To pole przechowuje liczbę w bazie danych ze stałą liczbą miejsc po przecinku.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
pl: To pole przechowuje liczbę w bazie danych w formie zmiennoprzecinkowej.

en: %name is not a valid number.
pl: Wartość elementu %name nie jest prawidłowym numerem.

en: Integer value
pl: Liczba całkowita

en: %name must be higher than or equal to %min.
pl: Wartość elementu %name musi być większa lub równa %min.

en: %name must be lower than or equal to %max.
pl: Wartość elementu %name musi być mniejsza lub równa %max.

en: %name: The integer must be larger or equal to %min.
pl: %name: Liczba całkowita musi być większa lub równa %min.

en: Integer settings
pl: Ustawienia liczb całkowitych

en: Decimal settings
pl: Ustawienia dziesiętne

en: Float settings
pl: Ustawienia zmiennoprzecinkowe

[ctx: decimal places]
en: Scale
pl: Skala
