Extended Number Field (8.x-1.0-alpha3) - en to es translation catalogue (29 entries)

en: Prefix
es: Prefijo

en: Suffix
es: Sufijo

en: Value
es: Valor

en: Number
es: Número

en: Maximum
es: Máximo

en: Scale
es: Escala

en: Integer
es: Número entero

en: Default value
es: Valor predeterminado

en: Minimum
es: Mínimo

en: Precision
es: Precisión

en: The number of digits to the right of the decimal.
es: El número de dígitos a la derecha de la coma decimal.

en: Step
es: Paso

en: Decimal value
es: Valor decimal

en: Placeholder
es: Marcador de posición

en: %name must be a number.
es: %name debe ser un número.

en: Unsigned
es: Sin firmar

en: Field types
es: Tipos de campo

en: This field stores a number in the database as an integer.
es: Este campo almacena un número en la base de datos como un número entero.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
es: Este campo almacena un número en la base de datos en un formato decimal fijo.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
es: Este campo almacena en la base de datos un número en formato de coma flotante.

en: %name is not a valid number.
es: %name no es un número válido.

en: Integer value
es: Valor entero

en: %name must be higher than or equal to %min.
es: %name debe ser mayor o igual que %min.

en: %name must be lower than or equal to %max.
es: %name debe ser menor o igual que %max.

en: %name: The integer must be larger or equal to %min.
es: %name: El número entero debe ser más grande o igual a %min.

en: Integer settings
es: Configuración de entero

en: Decimal settings
es: Configuración de decimal

en: Float settings
es: Configuración de flotante

[ctx: decimal places]
en: Scale
es: Escala
