Extended Number Field (8.x-1.0-alpha4) - en to tr translation catalogue (29 entries)

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Suffix
tr: Son ek

en: Value
tr: Değer

en: Number
tr: Sayı

en: Maximum
tr: En fazla

en: Scale
tr: Ölçek

en: Integer
tr: Tamsayı

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Float
tr: Kesirli

en: Minimum
tr: En az

en: Precision
tr: Kesinlik

en: The number of digits to the right of the decimal.
tr: Ondalık işaretinin sağındaki basamak sayısı.

en: Decimal value
tr: Ondalık değer

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: %name must be a number.
tr: %name bir sayı olmalı.

en: Unsigned
tr: İmzalanmamış

en: Field types
tr: Alan tipleri

en: This field stores a number in the database as an integer.
tr: Bu alan bir sayıyı veritabanında tamsayı biçiminde saklar.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
tr: Bu alan bir sayıyı veritabanında sabit ondalıklı bir biçimde saklar.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
tr: Bu alan bir sayıyı veritabanında kayan noktalı sayı biçiminde saklar.

en: %name is not a valid number.
tr: %name geçerli bir sayı değil.

en: Integer value
tr: Tamsayı değeri

en: %name must be higher than or equal to %min.
tr: %name %min değerinden büyük ya da eşit olmalı.

en: %name must be lower than or equal to %max.
tr: %name %max değerinden küçük ya da eşit olmalı.

en: %name: The integer must be larger or equal to %min.
tr: %name: Tamsayı %min değerine eşit ya da büyük olmalıdır.

en: Integer settings
tr: Tamsayı ayarları

en: Decimal settings
tr: Ondalık ayarları

en: Float settings
tr: Kayan nokta ayarları

[ctx: decimal places]
en: Scale
tr: Ölçek
