Extended Number Field (8.x-1.0-alpha5) - en to cs translation catalogue (24 entries)

en: Value
cs: Hodnota

en: Number
cs: Číslo

en: Integer
cs: Celé číslo

en: Default value
cs: Výchozí hodnota

en: Float
cs: Desetinné číslo s plovoucí čárkou

en: Precision
cs: Přesnost

en: The number of digits to the right of the decimal.
cs: Počet míst za desetinnou čárkou.

en: Decimal value
cs: Desetinná hodnota

en: Placeholder
cs: Zástupný řetězec

en: %name must be a number.
cs: %name musí být číslo.

en: Unsigned
cs: Bez znaménka

en: Field types
cs: Typy polí

en: This field stores a number in the database as an integer.
cs: Toto pole ukládá číslo do databáze jako celé číslo.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
cs: Pole ukládá číslo do databáze jako číslo s pevným počtem desetinných míst.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
cs: Pole ukládá číslo do databáze jako číslo s plovoucí desetinnou čárkou.

en: %name is not a valid number.
cs: %name není platné číslo.

en: Integer value
cs: Celočíselná hodnota

en: %name must be higher than or equal to %min.
cs: %name musí být vyšší nebo rovno %min.

en: %name must be lower than or equal to %max.
cs: %name musí být nižší nebo rovno %max.

en: %name: The integer must be larger or equal to %min.
cs: %name: Celé číslo musí být větší nebo rovno %min.

en: Integer settings
cs: Nastavení celého čísla

en: Decimal settings
cs: Nastavení desetinného čísla

en: Float settings
cs: Nastavení čísla s plovoucí čárkou

[ctx: decimal places]
en: Scale
cs: Rozsah
