Extended Number Field (8.x-1.0-alpha5) - en to ja translation catalogue (30 entries)

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Value
ja: 値

en: Number
ja: 数値

en: Maximum
ja: 最大

en: Scale
ja: スケール

en: Integer
ja: 整数

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Float
ja: 浮動小数点数値

en: Minimum
ja: 最小

en: Precision
ja: 精度

en: The number of digits to the right of the decimal.
ja: 小数点の右側の数字の数。

en: Step
ja: ステップ

en: Decimal value
ja: 小数値

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: %name must be a number.
ja: %name は数字でなければなりません。

en: Unsigned
ja: 符号なし

en: Field types
ja: フィールドタイプ

en: This field stores a number in the database as an integer.
ja: このフィールドはデータベースに整数として保存される数値を入力します。

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
ja: このフィールドは、データベースに固定小数点フォーマットで保存する数値を入力します。

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
ja: このフィールドは、データベースに浮動小数点フォーマットで保存する数値を入力します。

en: %name is not a valid number.
ja: %nameは有効な数値ではありません。

en: Integer value
ja: 整数値

en: %name must be higher than or equal to %min.
ja: %name は%min以上でなくてはなりません。

en: %name must be lower than or equal to %max.
ja: %name は%max以下でなければなりません。

en: %name: The integer must be larger or equal to %min.
ja: @name: 整数は %min 以上でなくてはいけません。

en: Integer settings
ja: 整数の設定

en: Decimal settings
ja: 小数の設定

en: Float settings
ja: 浮動小数点数の設定

[ctx: decimal places]
en: Scale
ja: スケール
