Xray Audit (all releases) - en to pt translation catalogue (61 entries)

en: Forms
pt: Formulários

en: Title
pt: Título

en: Status
pt: Estado

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Closed
pt: Encerrada

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Download
pt: Descarregar

en: Version
pt: Versão

en: Edit
pt: Editar

en: None
pt: Nenhum

en: Link
pt: Ligação

en: Parent
pt: Pai

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Etiqueta

en: Summary
pt: Resumo

en: Open
pt: Abrir

en: Views
pt: Visualizações

en: View
pt: Mostrar

en: Path
pt: Caminho

en: Modules
pt: Módulos

en: Region
pt: Região

en: Theme
pt: Tema

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Active
pt: Ativo

en: Database
pt: Base de dados

en: Module
pt: Módulo

en: Host
pt: Servidor

en: Published
pt: Publicado

en: Revisions
pt: Revisões

en: Last access
pt: Último acesso

en: Field type
pt: Tipo do campo

en: Fields
pt: Campos

en: Count
pt: Contagem

en: Role
pt: Grupo

en: Provider
pt: Fornecedor

en: Operation
pt: Operação

en: Entity
pt: Entidade

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Permissions
pt: Permissões

en: Installed
pt: Instalado

en: Display label
pt: Exibir etiqueta

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Default value
pt: Valor predefinido

en: Translatable
pt: Traduzível

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: About
pt: Sobre

en: Reports
pt: Relatórios

en: Formatter
pt: Formatador

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Recommended version
pt: Versão recomendada

en: Machine Name
pt: Nome de máquina

en: Block layout
pt: Disposição de blocos

en: Visibility Conditions
pt: Condições de Visibilidade

en: Default value callback
pt: Chamada de retorno do valor predefinida
